PAJĘCZYCA - Granna

Lubicie pająki? Ja osobiście panicznie się ich boję, a Karol z kolei marzy odkąd skończył 3 latka o hodowli ptasznika. Póki co na to się nie zanosi, zbieramy zatem różne figurki, książki i maskotki tychże właśnie stawonogów. Do kolekcji brakowało gry...nie sądziłam nawet, ze taką kiedykolwiek znajdę...a tu proszę jest, oto ona: PAJĘCZYCA gra firmy GRANNA.  



W dość pokaźnym pudełku mamy:
  • plastikowe gniazdo Pajęczyny,
  • 20 owadów,
  • tarczę ze strzałką,
  • szczypce,
  • instrukcję.


Przed przystąpieniem do gry musimy włożyć wszystkie owady do otworów w pajęczej sieci. Następnie uruchamiamy przyciskiem grę. Celem gry jest uratowanie owadów z pajęczej sieci, tak aby nie obudzić Pajęczycy. Proste? No nie całkiem. Gracz ma to zrobić specjalnymi szczypcami, Pajęczyca się kręci i dodatkowo pod niektórymi owadami są pułapki które to budzą naszą bohaterkę. Efekt wściekłego pająka rozbawił mnie do łez, a chłopcy mieli frajdę i specjalnie „polowali” na owady pułapki. Takie „miny” są za każdym razem ukryte pod innym owadem.  





Gra posiada 2 warianty. W pierwszym „Uwolnij owady z pajęczej sieci” gracz po zakręceniu kołem ratuje tyle owadów ile wskazała mu strzałka. Nie zwraca uwagi na kolory, ani na rodzaj insekta. Zatrzymuje owady tylko wtedy gdy udało mu się je wyłowić, bez obudzenia Pajęczycy. Następnie przekazuje szczypce i koło następnej osobie. Jeśli jednak Pajęczyca zaczęła podskakiwać oznacza to, że ją zbudził i przestaje już łapać w tej kolejce owady, a insekta którym obudził właścicielkę pajęczyny odkłada z powrotem do otworu z którego go wyjął. To powinno uspokoić Pajęczycę, jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że owad został włożony w niewłaściwy otwór i gracz musi oddać jednego z wcześniej zdobytych owadów, którego umieszcza w dostępnym otworze. Zwycięża osoba która zdobyła: 7 owadów - jeśli grają dwie osoby lub 5 owadów - jeśli mamy trzech/czterech graczy.
Drugi wariant to „Uratuj owady z tej samej rodziny”. Owady mają patyczki w 4 kolorach. Zadaniem gracza jest zdobycie czterech owadów z takimi samymi kolorami patyczków. Wersja działa podobnie jak pierwsza, ale gdy zbudzi się Pajęczycę wybieramy jeden kolor patyczka, który zostawiamy, a inne odkładamy do sieci. Następnie wybieramy już tylko „nasz” kolor. Wygrywa gracz, który pierwszy zdobędzie 4 owady z kolorem swojego patyczka.  







Gra skierowana jest dla dzieci w wieku 4+. Jednak uważam, ze trzylatek spokojnie sobie poradzi w grze. Nawet jeśli nie do końca zrozumie zasady, to z pewnością poćwiczy sprawność rączki i cierpliwość. Franek jeszcze nie ma 3 lat, a bardzo fajnie sobie radzi. Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy, a szacowany czas rozgrywki to 10 minut. Mniej więcej tyle też trwała u nas jedna runda.

Całość wykonana jest z solidnego plastiku. Jakość wykonania jest tu na bardzo wysokim poziomie. Mamy produkt naprawdę dobrej jakości. Ani razu podczas licznych gier nic się nie zacięło, nic nie popsuło, nie odpadło, a wiadomo, że rączki trzylatka nie są jeszcze w pełni sprawne manualnie.



Instrukcja jest konkretna, jasna i czytelna. Bez zbędnych opisów i przysłowiowego lania wody, czyli krótko i na temat. Wielki plus za to!

Do gry potrzebujemy 2 baterie 2 AA (LR6), czyli zwykłe paluszki. Nie ma ich dołączonych do zestawu, dlatego przy zakupie zaopatrzcie się w nie. Co warto tu jeszcze zaznaczyć, we instrukcji mamy na samym dole „istotne informacje” i tam w podpunktach wszystko na temat baterii. Jak zakładać, jak wyjmować co z nimi robić. Bardzo mi się to spodobało, zwłaszcza, że ostatnio uczymy się o ekologii, segregacji śmieci i odpadów.


Czy polecamy? Tak! Warto tu dodać, że główny krytyk rodzinny Franek zakochał się w tej grze. W zasadzie przejął ją całkowicie, a jak nie ma kompana do gry to sam sobie z sobą gra. Kto zna Franka wie, że jego ciężko czymkolwiek poza eksperymentami, samochodami i plastycznym tworzeniem zainteresować, więc gra którą tak się zainteresował musi być MEGA! Jest to genialny i niebanalny pomysł na prezent. Gorąco polecam sporo śmiechu, mnóstwo zabawy i czas spędzony wspólnie!



Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)