„Zabawy językowe, które ćwiczą mowę. Ćwicz z dzieckiem i słuchaj jak mówi” - Wydawnictwo Wilga

I znów rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i przedszkolny, czas wyzwań, nauki, ćwiczeń, trudów oraz oczywiście zabawy. Niektórzy z nas w okresie letnim mają tendencję do rozluźniania, „poluzowania” metod wychowawczych, czy też zmniejszenia uwagi na to co dziecko czyta, co mówi, a przede wszystkim, w jaki sposób mówi. Nowy rok szkolny to bardzo dobry czas, aby rodzice się zmobilizowali i podjęli „walkę” o swoje dziecko, o to jaką wiedzę zdobędzie, czy jak będzie się wyrażało. Jeżeli chodzi o wymowę, to oczywiście zawsze jest dobrze skonsultować się z logopedą. Jednak każdy rodzic może we własnym zakresie pomóc dziecku. Dbając o prawidłową wymowę naszych synów rozpoczęliśmy nasze domowe „logopedyczne spotkania”. Brzmi to bardzo poważnie, jednak każdy – podkreślam – każdy rodzic jest w stanie takie spotkania zorganizować we własnym zakresie. W jaki sposób? Wystarczy sięgnąć po poradę, ćwiczenia osób – fachowców, którzy kochają dzieci i pracują z myślą o nich. Mam na myśli to państwo Elżbietę i Witolda Szwajkowskich, którzy nakładem Wydawnictwa Wilga wydali zestaw ćwiczeń pod tytułem „Zabawy językowe, które ćwiczą mowę. Ćwicz z dzieckiem i słuchaj jak mówi”.


Nie jest to nasze pierwsze spotkanie z pozycją państwa Szwajkowskich, dlatego gdy powyższy zestaw „wpadł” nam w ręce, od razu przeszliśmy do działania. Książka i zawarte w niej ćwiczenia skierowane są raczej do dzieci w wieku około 4 lat, jednak my wykorzystujemy również do ćwiczeń poprawnej wymowy z naszym siedmiolatkiem. „Zabawy językowe, które ćwiczą mowę. Ćwicz z dzieckiem i słuchaj jak mówi” jest podzielona alfabetycznie, każda głoska na osobnej stronie.




Od razu zaznaczam – nie jest to w żadnym wypadku zestaw nudnych ćwiczeń, od których maluch będzie uciekać po minucie. Książka przeplatana jest wierszykami, wyliczankami, rymowankami, zabawami, kolorowankami i to co mi się osobiście podoba – jest bardzo dobrze ilustrowana. Nie znajdziemy tutaj żadnych „krzykliwych” postaci, wymyślnych rzeczy. Obrazki są stonowane, naturalne, w spokojnych barwach a jednocześnie ciekawe i nie nużące. Fajnym pomysłem autorów jest propozycja przygotowania przed przystąpieniem do ćwiczeń wraz z dziećmi tak zwanej skrzyneczki logopedycznej, do której zbieramy przedmioty pomocne w ćwiczeniach. Oczywiście w książce znajdziemy listę tych rzeczy, w przeważającej większości codziennego użytku, z którymi możemy spokojnie „podzielić” się z dzieckiem.



Zabawy językowe, które ćwiczą mowę. Ćwicz z dzieckiem i słuchaj jak mówi” to tak dobra pozycja, że można o niej naprawdę wiele napisać. Widać, że ćwiczenia, zagadki, rysunki są bardzo dobrze przemyślane i przygotowane. Dobrym pomysłem było również dołączenie elementów do wycinania, kolorowania. Oprócz ćwiczeń językowych dziecko zdobędzie też wiedzę ogólną i pogłębi już tą poznaną dzięki ciekawym empirycznym zadaniom. Książka ta, to nie są „suche” ćwiczenia – i o tym musimy pamiętać, dlatego z całym przekonaniem polecam ją każdemu rodzicowi, czy babci, która opiekując się wnukiem, również podejmuje się zadania wpajania poprawnej wymowy swojego kochanego wnuka.

Oczywistą sprawą jest, że dziecko ćwiczenia musi wykonywać w obecności drugiej, starszej osoby – rodzica, babci, opiekuna, a co za tym idzie? Kolejna korzyść – rodzic może spędzić ze swoim dzieckiem jeszcze trochę dodatkowego czasu, który zaowocuje pogłębieniem więzi i poprawą komunikacji. Jestem bardzo zadowolona z książki „Zabawy językowe, które ćwiczą mowę. Ćwicz z dzieckiem i słuchaj jak mówi”, autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich, jest to tak dobrze przygotowany zestaw ćwiczeń, że tak naprawdę nie można się do niczego „doczepić” i choćby nie wiadomo, co o nim napisać, to i tak z pewnością nie wyraziłoby w pełni jej zalet. Rodzicu, jeżeli zależy ci na tym, aby twoje dziecko mówiło wyraźnie, ładnie, zrozumiale, to powinieneś się stać posiadaczem „Zabaw językowych, które ćwiczą mowę. Ćwicz z dzieckiem i słuchaj jak mówi”, a z pewnością wykorzystane ćwiczenia zaowocują również w twojej wymowie.