Skamieniałości - prehistoryczna Piranha - Clementoni

Skamieniałości to jedna z pasji Karola. Giełdy minerałów i skamieniałości to dla niego lepsze miejsce niż najlepszy sklep zabawkowy...Od pewnego czasu zainteresowania krążą również wokół Amazonii, to właśnie ten temat skłonił mnie do sięgnięcia po zestaw serii Naukowa Zabawa „SKAMIENIAŁOŚCI – prehistoryczna PIRANHA” firmy Clementoni.


W zestawie znajduje się:
  • blok złożony z gipsu, pumeksu i piasku,
  • skamieniałość prehistorycznej piranii,
  • młotek,
  • dłuto,
  • instrukcja.




To taka mała próbka zabawy w paleontologa. Mamy narzędzia niezbędne do wykopalisk – czyli dłuto, młotek i...blok z skamieniałością. U nas zaraz po rozpakowaniu była pełnia szczęścia! My jeszcze użyliśmy okularów ochronnych, tak profilaktycznie aby odłamki bloku nie wpadły do oka. Zgodnie z zaleceniem producenta blok położyliśmy do wieczka od pudełka po butach. To dobry pomysł, bo nie rozsypuje nam się gips po całym mieszkaniu. Teraz już tylko zabawa. Wbrew pozorom, nie jest to taka szybka zabawa. Wymaga ona cierpliwości i konsekwencji. U nas bawił się Karol i Franio naprzemiennie. Kiedy już zaczęła pojawiać się nasza skamieniałość frajda z zabawy byłą jeszcze większa. Kiedy już chłopcy odkopali wszystkie elementy zajęliśmy się ich oczyszczaniem. Następnie przyszedł czas na składanie naszego okazu.












Szkielet który wykopaliśmy należy do prehistorycznej piranii, której pochodzenie sięga 5 milionów lat wstecz. Była ona poprzedniczką obecnej piranio i rozwinęła się z Megapiranha paranensis. Jest to szkielet w rzeczywistym rozmiarze. Ma długość 20 cm i świeci w ciemności. Czyli dodatkowo dziecko poznaje zjawisko fosforescencji. Szkielet jest wykonany z wysokiej jakości plastiku. Podobnie jak dłuto i młotek. Mimo długiej zabawy. Dość mocnego uderzania tymi sprzętami nic się nimi nie stało!







Instrukcja jest kolorowa i zawiera niezbędne informacje potrzebne do pracy z zestawem. Dodatkowo mamy wprowadzenie w paleontologię, jest tu także przedstawiony etap powstawania skamieniałości. W ciekawy, obrazkowy i bardzo przystępny sposób pokazana jest era geologiczna Kenozoiku. Mały badacz dowie się także ogólnych informacji o piranii, jej aktualnego występowania oraz pozna szkielet i narządy tej ryby. To jeszcze nie wszystko! Z instrukcji dowiemy się kiedy pojawiły się piranie i jaka jest siła ugryzienia piranii i Megapiranha. Wszystko pokazane w ciekawy, prosty, niezwykle jasny sposób. Dodatkowo język jest tu dostosowane do dziecka. Nie ma niepotrzebnych i trudnych nazw.



My bawiliśmy się świetnie z zestawem, prehistoryczna piranha zdobi półkę w Karola pokoju i chłopcy codziennie czekają na wieczór, żeby zobaczyć jak świeci w ciemności:) Ciekawy zestaw, dobra jakość, nauka przez zabawę...czego chcieć więcej?