Piątki z eksperymentami - WĘGLOWY SMOCZY POTWOREK

7.
Dziś siódmy eksperyment w drugiej edycji Piątków z eksperymentami. Jeśli chcecie się bawić z nami, zasady są TU. Jeśli nie macie pomysłu na eksperyment, może zainspirujecie się 315 eksperymentami jakie były w pierwszej edycji. 


Dzisiejszy eksperyment pochodzi z książki „Fascynujące EksperymentyNaukowe”. Nasze ostatnie dmuchanie balona sodą i octem skończyło się na szorowaniu kuchni i długim zapachu octu, dlatego nigdy nie przepadałam za tego typu doświadczeniami. Karol jednak tak bardzo chciał potworka samo dmuchającego się, że uległam.  

Do eksperymentu potrzebujemy:
  • gumowa rękawica,
  • ocet,
  • soda,
  • łyżka stołowa,
  • szklanka.

Na rękawicy rysujemy smoka, potworka czy co tam mamy ochotę, albo na co nam talent plastyczny pozwala;) Do szklanki (takiej klasycznego rozmiaru) wlewamy 3 łyżki octu, a do rękawicy 2 łyżki sody. Ten skład jest bezpieczny i jest pewność, że zawartość szklanki nie wybuchnie na kuchnię;) Następnie naciągamy rękawicę na szklankę, ale tak aby soda była na dnie palców i nie wpadła do szklanki. Jak już jest rękawica dobrze umocowana podnosimy ja i przesypujemy sodę z palców i….nasza rękawica się powiększa, wstaje...mamy smoka, potworka czy co tam wcześniej namalowaliśmy.


W doświadczeniu po zmieszaniu kwasu z zasadą powstał dwutlenek węgla, który wypełnił rękawicę. Czary mary, efekt wow...czyli kolejny eksperyment, który się chłopcom spodobał:)

******************

Dziś bawiły się z nami blogi: