Matura. Język angielski. Poziom podstawowy i rozszerzony - GREG

 

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima – dla jednych czas odpoczynku, wyciszenia, wyjazdów górskich. Dla innych będzie to czas ciężkiej pracy.  Pisząc o tych drugich, mam na myśli wszystkich uczniów klas z tak zwanych maturalnych, którzy najbliższe tygodnie, ale i także miesiące będą poświęcali na wzmożoną naukę. Nie trzeba nikogo chyba przekonywać, iż egzamin kończący edukację w szkole średniej jest jednym z najważniejszych, który tak naprawdę pamięta się do końca życia. Choć uczniowie wiedzą, że im wcześniej zaczną przygotowywać się i powtarzać materiał, tym lepiej go opanują, to jednak z tym przygotowaniem bywa niestety różnie. Zakres wiadomości, które należy opanować jest tak duży, że może on odstraszać i zniechęcać do nauki. Większość nauczycieli, przygotowują różnego rodzaju skrypty, „informacje w pigułce”, notatki, jednak często są one niewystarczające. Na rynku księgarskim również znajdziemy mnóstwo opracowań materiału, jednak i w tym przypadku często ilość nie idzie w parze z jakością. Co jako rodzice, nauczyciele, przyjaciele możemy polecić naszym maturzystom? Otóż, niedawno Wydawnictwo GREG, pod redakcją pani Agnieszki Antosiewicz, autorstwa Daniela Maclsaac i Bogusława Soleckiego wydało rewelacyjnie przygotowaną pomoc „Matura. Język angielski. Poziom podstawowy i rozszerzony” – podręcznik, skierowany do uczniów klas maturalnych, ale moim zdaniem i nie tylko. Może on być także wykorzystany przez osoby, które chcą pogłębić, sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę. 

Uczeń dostaje do ręki bardzo rzetelnie przygotowany materiał. Ponad trzysta stron zadań, tekstów, komentarzy. I co jest bardzo ważne i należy to wyraźnie podkreślić, podręcznik jest przygotowany do matury w 2023 roku, w której zajdą pewne zmiany.

Przejrzysty, jasny i w przystępny sposób przygotowany tekst na pewno będzie pomocny w regularnym i systematycznym powtarzaniu materiału. Jako, że Wydawnictwo GREG zawsze stawia na jakość swoich książek i podręczników i tym razem się nie zawiedziemy. 
Podręcznik podzielony został na 6 rozdziałów. W pierwszej części opisany został egzamin ustny – jego przebieg i zakres wiadomości. Oczywiście, uczeń nie jest pozostawiony sam sobie, bowiem przygotowane dla niego zostało 10 zestawów przykładowych egzaminów, które pomogą oswoić się z rozmową egzaminacyjną. Kolejne rozdziały poświęcone zostały egzaminowi pisemnemu – poziom podstawowy i rozszerzony. I w tym przypadku, znajdziemy tu również opis egzaminów, rozumienie tekstu ze słuchu  i czytanego, znajomość środków językowych, jak i wypowiedź pisemną (na przykład: blog, artykuł, list). Oczywiście nie mogło zabraknąć jednego z ważniejszych rozdziałów – mianowicie – gramatyka. I tu również mamy wyraźny podziała na poziom rozszerzony i podstawowy, który jasno określa, z jakiego zakresu maturzysta musi się przygotować. Dodatkową pomocą jest także tabela czasowników nieregularnych, jak i bardzo przydatna rzecz – przykładowy Arkusz Maturalny, który przygotowany jest naprawdę w bardzo rzetelny sposób. 

To co wyróżnia podręcznik „Matura. Język angielski. Poziom podstawowy i rozszerzony” wydawnictwa GREG od innych  - może podobnych, na rynku, to to że na każdej stronie znajdziemy klucz odpowiedzi do zadań. Bez problemu otworzymy go za pomocą klucza QR. Dziesiątki zadań – różnego typu, mnóstwo tekstów, ciekawych pomocnych zdjęć, ilustracji, jasny, przejrzysty tekst. Całość przemyślana i bardzo dobrze przygotowana – oto moim zdaniem najlepsza pomoc dla każdego maturzysty, zdającego egzamin z języka angielskiego. Polecam także nauczycielom - „Matura. Język angielski. Poziom podstawowy i rozszerzony” stanie się i dla państwa również świetnym podręcznikiem, narzędziem pomocnym w prowadzeniu swoich uczniów do ich egzaminu dojrzałości

Wydawnictwo GREG