Jaskinia Dziura

Jaskinia Dziura mieści się w Dolinie ku Dziurze. Szczerze mówiąc w tym roku dopiero odkryliśmy tę dolinkę!!! Dolina ku dziurze jest bardzo krótka (1,6 km), a jednocześnie bardzo ładna. Trasa przejścia wg znaku 25 minut - wolnym krokiem z przystankami...tzn. czas dla trzylatka:) Idzie się bardzo fajnie, pod koniec już przed jaskinią jest takie dość ostre podejście - ale Karol nie miał najmniejszego problemu.

Nie będę się mądrzy i zacytuję Wikipedię: "Jaskinia Dziura znajduje się na końcu udostępnionej części doliny i stanowi zarazem najłatwiej osiągalną z Zakopanego jaskinię. Górale nazywają ją Zbójecką Jamą, ponieważ wedle legendy miała ona służyć jako schronienie dla słynnego zbója Wojtka Matei. Ma 43 m deniwelacji i 180 m długości ciągów. Około 20 metrów powyżej górnego otworu Dziury znajduje się niepozorne wejście do jaskini Lisia Jama. Wspólnie z Wyżnią Dziurą, której duży otwór znajduje się w Ścianie nad Dziurą, tworzą one system jaskiniowy o długości 165 m i deniwelacji 14 m. W Dolinie ku Dziurze odkryto łącznie 4 jaskinie: Dziura, Dziura Wyżnia-Lisia Jama, Schron nad Dziurą Wyżnią i Nyża za Półką",

do Jaskini trzeba mieć latarkę aby zejść niżej jest ona niezbędna

Polecam tę Dolinkę, dla maluchów trasa jest dość krótka więc się nie znudzą, nie jest może całkiem płaska czy prosta jak dol. Chołowska...ale warto!

Pewnie Was dziwią rękawiczki Karola...kupiliśmy je na Gubałówce:) Było tak zimno, deszczowo i wietrznie że nie było wyjścia...tu nawet latem rękawiczki się doskonale przydają.