Projekt: Dziecko na Warsztat - WARSZTAT BIOLOGICZNY

Dziecko na warsztata - plakat

Zgodnie z zapowiedzią ruszamy wraz z innymi mamami z projektem „Dziecko na warsztat”. Dziś zapraszamy na:

WARSZTAT BIOLOGICZNY

Temat: „Zwierzęta żyjące w lesie
Ilość dzieci: 1
Wiek:  3,5 roku.

Materiały:
  • Kartka, podkładka, długopis
  • Książka „Atlas Zwierząt”
  • Figurki zwierząt - tak aby były między nimi leśne zwierzęta
  • Makieta lasu: pudełko tekturowe, bibuła, klej w sztyfcie, papier kolorowy, blok techniczny kolorowy, patyczki do szaszłyków, małe kamyki, zwierzątka leśne, plastikowe krzaczki, drzewka
  • Regulamin leśny: Zielona kartka i podkładka, pisak, literki do naklejenia.
  • Krzyżówka: Kartka A3, linijka, pisak.

WSTĘP
W ramach wstępu omówiliśmy zwierzęta jakie można spotkać w lesie, a są to zdaniem Karola: jeleń, sarna, sowa, jeż, lis, dzik, wilk, wiewiórka, dzięcioł, borsuk, ryś, zając, królik. Nasze typy wypisaliśmy na kartce i następnie zgodnie z rozpiską szukaliśmy ich w Atlasie Zwierząt. O każdym zwierzęciu przeczytaliśmy kilka podstawowych informacji.

GRUPOWANIE ZWIERZĄT
Kolejne zadanie należało już tylko i wyłącznie do Karola. Otrzymał skrzynie z figurkami zwierząt - między nimi zwierzęta leśne. Zadaniem Karola było pogrupować zwierzęta na leśne i te których w naszych lasach na pewno nie spotkamy. Zajęło nam to sporo czasu, bo i zwierząt było sporo. Przy okazji każdego odnalezionego, Karol opowiadał (i tu mnie zaskoczył bo bardzo dobrze pamiętał co wcześniej czytałam o danym zwierzęciu) co wie o tym zwierzątku.MAKIETA LASU
Jak już odnalazł wszystkie nasze leśne zwierzęta trzeba było im stworzyć miejsce gdzie będą mieszkać. Tak właśnie powstała nasz a makieta lasu.
Wykonanie: połowę pudełka okleiliśmy niebieską kartką a drugą połowę zieloną wyciętą dość nierówno aby imitowała krzaki. Na niebie pojawiło się słonko. Ściółkę leśną zrobiliśmy z bibuły przyklejonej celowo dość chaotycznie. Drzewa wykonaliśmy z brązowych kartek bloku technicznego zgiętych na pół, a w środku dla sztywności włożyłam wykałaczkę. Koronę drzew zrobiliśmy z kolorowego papieru. Krzaczki powstały z bloku technicznego, oraz z plastikowych krzaczków które były dodatkami do zestawów zwierzątek. Grzybki wycięłam z brązowego bloku technicznego, a muchomory to sklejone części z białego i czerwonego bloku technicznego. Drobne kamyki Karol poukładał w różne miejsca lasu. Cała roślinność miała podstawki aby je nakleić na naszą ściółkę. Po wykonaniu makiety…nie pozostało nic innego jak umieścić w nim zwierzęta. Przy okazji rozmawialiśmy co jedzą zwierzęta, jak radzą sobie zimą. Oczywiście czas na zabawę naszym lasem tez był…LEŚNY REGULAMIN
Po zabawie przyszła chwila na refleksję i tak właśnie powstał nasz Regulamin Leśny. Zapytałam Karola czego w lesie nie wolno, a co wolno, na co należy uważać. Regulamin leśny Karol przyjął i podpisał – 3 kreskami – chodziło o literkę K…ale mu nie wyszła.


 

KRZYŻÓWKA
Dla podsumowania naszego warsztatu postanowiłam zrobić krzyżówkę z zadaniem na koniec, hasło jest nieprzypadkowe, bowiem wiewiórka to ulubione zwierzątko Karola. Pytania w krzyżówce to:

1. Z rodziny psowatych, żyje w grupie zwanej wataha 
2. Jest uważany za lekarza drzew 
3. Nie jest krawcem, choć ma igły 
4. Mądra głowa, duże oczy, lata nocą w leśnej głuszy 
5. W bajce odebrał sprytnie krukowi ser. Uważany za przebiegłego 
6. To nie zając, lecz tez kica 
7. Z rodziny kotowatych, na uszach ma „pędzelki” 
8. Jest dziki, jest zły, ma bardzo ostre kły, kto na drodze go spotyka ten na drzewo szybko zmyka 
9. Żona rogacza

Z żadnym z pytań Karol nie miał problemu, za to była duża frajda, bo rozwiązywał krzyżówkę jak tata.Po rozwiązaniu krzyżówki ostatnim już zadaniem było pomalowanie farbami w sztyfcie hasła z krzyżówki. Jako ze nie umiem malować, obrazek wiewiórki pochodzi ze strony: Ja koloruję.
ZAKOŃCZENIE
Warsztat miał zakończyć się spacerem do lasu, jednak pogoda mocno pokrzyżowała nasze plany i warsztat zakończyliśmy pierogami z borówkami – bo to przecież owoce lasu. Karol jedząc pierogi powiedział "szkoda ze mało jest lasów". No właśnie...szkoda.


Mamy nadzieję ze spodobała Wam się  nasza propozycja na Warsztat Biologiczny i zaglądniecie do nas za miesiąc na warsztat z nauką i eksperymentami naukowymi.

Zapraszam do innych mam biorących udział w projekcie na ich propozycję Warsztatu Biologicznego:Kolejny Warsztat: 28.10.2013 - WARSZTAT NAUKOWY - EKSPERYMENTOWY
ZAPRASZAMY:)