"Kierunek Polska" - Wydawnictwo Zielona Sowa

Zbliżają się wakacje... u nas sporo planów, chciałabym choć w części je zrealizować:) W planowaniu tegorocznych wakacji w dużej mierze pomogła nam książka "Kierunek Polska" autostwa Koryny i Adama Dylewskich Wydawnictwa Zielona Sowa. Jest to forma przewodnika po Polsce, którą poleca Marek Kamiński - idol Karolowego taty (który marzy zdobyć biegun):) Pomyślałam, że jeżeli coś rekomendowane jest przez Marka Kamińskiego to musi być dobrą pozycją...i nie myliłam się! To genialny przewodnik nie tylko dla dzieci, aczkolwiek pisany z myślą o dzieciachW bardzo przystępnym sposób opisuje piękno Polski. W naszych wakacyjnych planach jest  za 2-3 lata udać się na wyprawę na wschód Polski i przejechać od Bieszczad po Mazury, codziennie nocując w innym mieście, zwiedzając zapomniane miejsca...ale to dopiero jak Franio podrośnie. Teraz dzięki przewodnikowi mamy kolejne punkty na wakacyjnej liście do odwiedzenia. "Przewodnik młodego podróżnika" to również genialna pozycja do zdobywania wiedzy o naszym kraju. Do książki dołączony jest PASZPORT MŁODEGO PODRÓŻNIKA. W paszporcie należy zbierać pieczątki turystyczne, bilety wstępu, znaczki i inne pamiątki z wypraw. Z paszportem podróżujemy szlakiem:
  • Latarni Morskich
  • Parków Narodowych
  • Jezior i Stanic Żeglarskich
  • Schronisk Górskich
  • Zamków
  • Parków Rozrywki
  • Pomników
  • Przysmaków Regionalnych.


Postanowiliśmy, że cały paszport uzupełnimy (w tym roku oprócz Latarni Morskich, bo nie po drodze nam nad morze...choć kto wie...a nuż wyjedziemy na spontaniczną wyprawę do latarni morskiej np. w Gąskach). Mamy już pierwszą pieczarkę z Zagrody Żubrów w Pszczynie.

Młody Podróżnik z książki dowie się na ile województw podzielona jest Polska i co w danym województwie znajduje się charakterystycznego. Może przeczytać też o rekordach - czyli m.in. o największym i najgłębszym jeziorze, o najwyższym szczycie, o polskim biegunie zimna...i o innych ciekawych obiektach. Miłośnik zamków również znajdzie dla siebie coś ciekawego, a nuż będzie chciał udać się na spotkanie z żółtą damą? Jest też rozdział o obronie granic, w którym przeczytamy o twierdzach i fortyfikacjach. Dowiemy się m.in gdzie znajdowała się kwatera Hitlera oraz gdzie jest jeden z najpotężniejszych i najdłuższych w Europie systemów fortyfikacji z II wojny światowej. Możemy przeczytać 12 legend, charakterystycznych dla różnych miejsc w Polsce. Nam bardzo podobała się legenda o Biesie i Czadach - której nie znaliśmy, a wiąże się z Bieszczadami. Wiedzieliście, że most w Kłodzku nad Młynówką nazywany jest mostem na jajach? My nie, a dowiedzieliśmy się tego z rozdziału "Ujarzmić naturę - cuda techniki". Z tego samego rozdziału dowiecie się gdzie można udać się na wyprawę łódką przez podziemia:) Byłam tam i gorąco polecam:) 
Osobny rozdział jest poświęcony pomnikom. Możemy odwiedzić m.in.: pomnik Reksia, Koziołka Matołka, Filusia, Bolka i Lolka czy naszego ukochanego Misia uszatka. My już kilka razy odwiedziliśmy Pomnik Smoka Wawelskiego.
Z rozdziału "Folklor pełen barw" dowiemy się o tradycjach ludowych. Tradycję warto pielęgnować, zwłaszcza że polska kultura bogata jest w różnego rodzaju obrzędy i zwyczaje. Miłośnik kuchni również znajdzie tu coś dla siebie. Dowiemy się gdzie można zjeść m.in.  pyry z gzikiem, kartacze, sękacz, pierogi rybne czy ukochane przez nasza rodzinkę oscypki. Wiecie jaki jest regionalny przysmak Warszawy? Jest to pańska skórka - biało różowy cukierek który początkowo wydaje się twardy, a po chwili topnieje w ustach. A jakie są u Was regionalne potrawy? Może znajdziecie je w książce "Kierunek Polska"?
Dla nas jednym z ciekawszych rozdziałów okazał się rozdział o cudach natury "Zaskakująca przyroda". Dowiecie się gdzie jest m.in. skalne Zoo (byliśmy, polecamy), mroczne królestwo, ruchome piaski, gdzie można popłynąć krętą rzeką (płynęliśmy i również polecamy). Innym rozdziałem który nas zaciekawił, jest rozdział o jaskiniach. Karol ma już 3 jaskinie które przeszedł na swoim koncie. W tym roku z pewnością ich liczba się zwiększy. Jaskinie kojarzą się z Polską południową, ale również na północy można odwiedzić jaskinię utworzoną przez lodowiec, a mowa tu o Grotach Mechowskich. Chyba najciekawszym rozdziałem okazał się rozdział (i tu zaskoczenia nie będzie) o górskich szlakach i o mieszkańcach lasów i łąk oraz o rybach, płazach i gadach. Przeczytamy również o mieszkaniach zwierząt. Jest tez rozdział poświęcony Parkom Narodowym, drzewom i puszczom. Wiecie gdzie jest Krzywy Las? Jeśli będziecie w okolicach Gryfina koniecznie się tam udajcie. Poczytamy też o morzu, jeziorach i rzekach. Królowa rzek Wisła ma długość 1080 km, a jej źródło znajduje się na stoku Baraniej Góry (byliśmy tam) :)
Dla tych którzy lubią parki rozrywki również coś się znajdzie. My mamy swoje ulubione, niektóre odwiedzamy co roku.

Książka ma 79 stron, jest w twardej okładce, z pięknymi ilustracjami. Jesteśmy nią zachwyceni. Można poznać Polskę jakiej się nie znało, można dowiedzieć się wielu ciekawostek, odwiedzić wspaniałe miejsca. Taka książka to doskonały prezent na zakończenie roku szkolnego.
Karol codziennie wieczorem książkę ogląda i planuje co musi jeszcze zobaczyć, najlepiej jak najszybciej:) 
Jest to dobra pozycja nie tylko na wakacje, ale również do nauki o naszym kraju. Z pewnością powinna znaleźć się w biblioteczce małego podróżnika:) Nie spotkałam się wcześniej z taką pozycją na naszym rynku, tym bardziej gorąco polecam! To nie tylko nauka, ale tez wspaniała zabawa w zdobywaniu kolejnych miejsc w paszporcie Paszporcie Młodego Podróżnika.

Książkę można kupić TU