Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami - SIŁA FASOLI

Dziś trzeci eksperyment w ramach zabawy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami" jeśli macie ochotę przyłączyć się do nas zapraszam. Zasady zabawy są TU.Do wykonania eksperymentu potrzebujemy: gips, fasolę, plastikowy przeźroczysty kubek, kilka dni i cierpliwość:)

Gips należy rozrobić zgodnie z instrukcją na opakowaniu, po dokładnym wymieszaniu wrzucamy do gipsu fasolę. Gips wlewamy do kubeczków i cierpliwie czekamy co się będzie działo. U nas już wieczorem pojawiły się pęknięcia na gipsie. Eksperyment można nieco przyspieszyć lekko zraszając gips wodą. My początkowo nie zraszaliśmy i cierpliwie czekaliśmy, od 4 dnia zraszaliśmy i poszło już szybko:)Ja miałam dwa rodzaje fasoli i zrobiliśmy dwa kubki, ale tylko z dużą fasolą eksperyment nam wyszedł. Małej fasoli daliśmy chyba za mało. 

Zobaczcie co działo się z kubeczkiem w poszczególnych dniach:

DZIEŃ 1 (wieczór)


DZIEŃ 2
DZIEŃ 3


DZIEŃ 7


 DZIEŃ 8


 DZIEŃ 9
DZIEŃ 10
Zgodnie z opisem eksperymentu w książce kubek miał pęknąć, nam nie pękł, ale mocno miejscami go wybrzuszyło. Uważamy jednak eksperyment za udany, ponieważ fasola rozkruszyła gips i zaczęła nam rosnąć:) Podobno starożytni Grecy korzystali z tej sztuczki. Kiedy chcieli rozbić blok skalny robili w nim dziury w które wkładali fasolę i wlewali wodę. Siła pęcznienia fasoli rozsadzała bloki skalne:)
Chłopcy mieli sporo frajdy z obserwacji każdego dnia jak wyglądają nasze kubki. Niestety nie mam sfotografowanego każdego dnia. Polecamy!

Inspiracją do tego eksperymentu była książka "Fascynujące eksperymenty" autorstwa: Hermann Krekeler o Marlirds Rieper-Bastian


 **********************
 W tym tygodniu bawiły się z nami takie blogi: