Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami - CUKROWA GRA KOLORÓW

Dziś piąty eksperyment w ramach zabawy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami" jeśli macie ochotę przyłączyć się do nas zapraszam. Zasady zabawy są TU.


Chłopcy lubią eksperymenty z barwnikami, my używamy barwników do jajek. Są tanie i mamy na raz 6 kolorów:) Farbujemy nimi wszystko, w każdym eksperymencie używamy tylko i wyłącznie barwników do jajek:)

Do wykonania dzisiejszego eksperymentu potrzebujemy:
  • talerz
  • trzy kostki cukru (u nas było 6)
  • woda
  • różne kolory - u nas barwniki do jajek w 3 kolorach -zielony, czerwony, niebieski
  • pipety, strzykawki lub kroplomierze


Na talerz wylewamy trochę zimnej wody. Następnie układamy kostki cukru i pipetą nakrapiamy barwnik. Następnie podczas rozpuszczania się cukru w wodzie widzimy piękne obrazy. Dzięki barwnikowi widzimy na jakie strony rozpuszcza się cukier. Bez barwnika tego nie zobaczymy:)
Za daleko od siebie rozstawiłam kostki cukru, zatem dołożyliśmy po jeszcze jednej:) Tak aby nasze kolory zaczęło się łączyć:)

Efekt w książce na obrazku był nieco inny, miały być w okół cukru "promyki"...u nas tego nie było, ale sam proces eksperymentu chłopakom się bardzo podobał. Wnioski jednak mamy takie, ze nie zawsze w książce z eksperymentami piszą prawdę:)

Franio postanowił zmieszać wszystko:)a na koniec klasyka już u Franka - potraktował eksperyment tabletką musującą:Inspiracją do tego eksperymentu była książka "Fascynujące eksperymenty" autorstwa: Hermann Krekeler o Marlirds Rieper-Bastian

 **********************
 W tym tygodniu bawiły się z nami takie blogi: