"Przyroda Polska. Przewodnik" - Wydawnictwo Olesiejuk

Mając w domu małego miłośnika przyrody szuka się wszystkiego co jest związane z tym tematem. Od dłuższego czasu szukałam przewodnika związanego z przyrodą. W końcu znalazłam i zachwycam się nim, a Karol nie rozstaje:) Mowa o przewodniku autorstwa Roberta Dzwonowskiego "Przyroda polska" Wydawnictwa Olesiejuk


W "Przyrodzie polskiej" w zwięzły i bardzo przystępny sposób opisane są gatunki: roślin, zwierząt, grzybów jest też rozdział poświęcony parkom narodowym.
Pierwszy rozdział ukazuje krajobraz Polski - czyli wpływ jaki ma położenie geograficzne kraju oraz jego klimat na faunę i florę. Wiedzieliście ze w Polsce jest 3000 gatunków roślin, a ponad 50% powierzchni kraju stanowią pola uprawne. Dowiedzieliśmy się również (co mnie zaskoczyło i jednocześnie przeraża), że w Polsce jest aż 1400 gatunków pajęczaków!!
Następne rozdziały podzielone są ze względu na ukształtowanie terenu na: góry - tu mamy florę i faunę występującą w tym terenie, analogicznie sytuacja wygląda na wyżynach i nizinach. W każdej części jest najpierw opis terenu, następnie krótki opis folory i przechodzimy do szczegółowego opisu roślin. Podobnie sytuacja wygląda z fauną. 
Kolejne rozdziały poświęcone są już konkretnie szacie roślinnej całej Polski, grzybom chronionym, propostom oraz zwierzętom Polski. Każdy opis elementu flory czy fauny zawiera: występowanie, wielkość, budowę-u roślin, wygląd-u zwierząt, biologię, inne informacje. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ doskonale systematyzuje nam wiedzę, jasno i przejrzyście podawane są tu informacje. 

Wiedzieliście że jelonek rogacz jest gatunkiem ginącym w Polsce? Przyczyną jego wymierania jest zmniejszanie ilości starych dębów. Jest to ulubiony owad Karola, niestety widział go tylko na zdjęciach i obrazkach. Może będę monotematyczna, ale temat pająków mnie przeraża, a u Karola wywołuje żywe zainteresowanie, dlatego tą cześć dość szczegółowo przeanalizowaliśmy. w Polsce jest 6 gatunków pająków które są chronione np. posocz krasny. Wiecie co to jest grzebiuszka ziemna? Nie, nie to nie pająk:P  Jeśli nie wiecie odsyłam do książki "Przyroda Polski". Bardzo lubimy chodzić po jaskiniach, kilka razy widzieliśmy nietoperze, z przewodnika dokładnie dowiedzieliśmy się jakie to były gatunki. 
Ostatni rozdział poświęcony jest parkom narodowym. Najpierw mamy znaczek parku, następnie na mapie jego położenie. Każdy park opisany jest tak samo: data utworzenia, powierzchnia, dane ogólne, adres dyrekcji. Ile mamy parków w Polsce? 23! My póki co mamy na swoim koncie: Tatrzański PN, Babiogórski PN, Pieniński PN, Ojcowski PN, Gorczański PN, Magurski PN, Park Narodowy Gór Stołowych. 
Na samym końcu znajduje się alfabetyczny indeks. 


Przewodnik po przyrodzie Polski to aż 278 stron wiedzy przekazanej w prosty i przystępny sposób. Format książki A4 jest dla nas idealny, nie za mały nie za duży...taki akurat:)

Dowód na to że mały przyrodnik nie rozstaje się z przewodnikiem. Nawet na spacer go zabiera, szukamy roślin, a następnie czytamy o nich w przewodniku. Na zdjęciu mak polny który kwitnie od maja do lipca. 


Oczywiście głównym tematem z przewodnika są u nas zwierzęta...niezmiennie. Przyłapany:
Gorąco polecam tę pozycję! Ja jestem zachwycona tym przewodnikiem. Nie spotkałam lepszego na naszym rynku. Jedynie do czego mogę się przyczepić to miękka okładka, ale my znaleźliśmy sposób na nią - kupiłam plastikową okładkę na zeszyt. Z pewnością będzie to pozycja towarzysząca nam od września w projekcie międzyblogowym Nasza Polska

Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. TU Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.Post powstał w ramach projektu Mały Przyrodnik