Kompas - EDUCARIUM

Temat kierunków geograficznych nie jest nam obcy, i już od dawna przymierzałam się do nauki Karola obsługi kompasu. Sporo chodzimy po górach, dlatego pomyślałam, że takie zabawy z kompasem mogą być fajnym urozmaiceniem naszych wędrówek. Szukałam kompasu który będzie odpowiedni dla dziecka, a jednocześnie nie będzie zabawką. Znalazłam taki model w sklepie EDUCARIUM sp. z o. o.
Obudowa kompasu wykonana jest z dobrej jakości plastiku, tarcza jest koloru żółtego i ma średnicę 10 cm. Dzięki swoim rozmiarom jest czytelny i dziecko nie ma najmniejszego problemu z odczytywaniem potrzebnych informacji. Wyznacza osiem kierunków, oraz posiada pełną 360 stopniową skalę. Dodatkowym atutem jest sznurek, dzięki któremu możemy go zawiesić na szyi.  Jest to solidny produkt w dobrej cenie.

Po co dziecku kompas? Skoro mamy nowoczesne mapy, urządzenia GPS? Jak wiadomo technologia lubi zawodzić, a budowa kompasu jest na tyle prosta, że sprzęt jest w zasadzie niezawodny...pod warunkiem, że prawidłowo się nim posługujemy. Kompasy zbudowane są z igły magnetycznej i podziałki kątowej, na której mamy zaznaczoną skalę. Podczas korzystania z kompasu należy upewnić się, czy w pobliżu nie ma jakichś metali, które mogły by zakłócić prawidłowe wskazania. Aby określić kierunek musimy chwilę odczekać trzymając kompas w pozycji poziomej w celu ustabilizowania igły.

 Naszą zabawę z kompasem rozpoczęliśmy w domu od dokładnego zbadania jak jest zbudowany, co się na nim znajduje. Następnie przeszliśmy na podwórko, gdzie określiliśmy gdzie jest północ, a następnie pozostałe kierunki. Postanowiliśmy bawić się w określanie azymutu - czyli kąta zawartego między północą, a kierunkiem naszego marszu. Jak będziemy w górach nauczymy się dokładnego posługiwania kompasem i mapą. O czym z pewnością napiszemy:)


Czy polecam? Tak. Jest to bardzo dobry produkt, na którym dziecko będzie mogło bez problemu pracować.

Kompas można kupić TU