Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania - Wydawnictwo Promic

Niektórzy rodzice mają trudności związane z tym jak w sposób prosty, obrazowy, łatwy do zrozumienia dla dziecka, ale zarazem rzeczowy i w pełni oddający meritum sprawy przekazać wiedzę o wierze, religii, jednocześnie absorbując nią małego człowieka. Wielu z nas pokazuje na krzyż, czy też na obraz przedstawiający świętego i mówi – patrz, to Bozia. I to też może być pewnego rodzaju forma edukacji, „oswajania” pociechy z wiarą. Jednak, gdy dziecko jest większe, taka egzemplifikacja nie wystarcza. Zaczynają dopytywać rodziców – kim jest pan Bóg? Co to za budynek z krzyżem na dachu? Po co klękamy? Po co się modlimy i co to w ogóle takiego? Aby sprawnie i skutecznie odpowiedzieć, można sięgnąć po przykłady, historie, starać się zobrazować dziecku omawiany kontekst.

Doskonałą pomocą okazuje się w tym momencie książka autorstwa Josefa Osterwaldera, pod tytułem „Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania”, wydanej przez Promic. Powyższa pozycja zawiera szereg opowiadań, zebranych tematycznie, które jak się okazuje są bardzo pomocne. Poruszają takie kwestie jak: Kościół (jako budynek oraz wspólnota), sakramenty, przykazania, modlitwa. Książka ta nie jest zbiorem kilku formułek, definicji, typu: Kościół to:….., czy przykazania to tamto….. Każdy omawiany temat, to osobne opowiadanie, napisane ciekawym stylem, który potrafi zaciekawić słuchacza, jak i czytelnika, ale jednocześnie zrozumiałym dla najmłodszych. Warto również zwrócić uwagę na stronę estetyczną książki. Ładne, duże ilustracje, twarda oprawa, sprawiają, iż z powodzeniem można taką pozycję spokojnie podarować komuś na prezent.

Książkę polecam nie tylko tym rodzicom, wychowawcom, którzy chcę przekazać dziecku wiedzę religijną, ale przede wszystkim tym wszystkim, którym leży na sercu potrzeba zasiania w najmłodszych pewnych Wartości, z którymi będą wzrastać i wejdą w dorosłe życie oraz po to, aby pomóc dziecku stać się po prostu – dobrym człowiekiem. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach opanowanych przez relatywizm. Polecam!