Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych - Wydawnictwo Wilga

Słuchając niejednokrotnie audycji radiowych, czy też oglądając reportaże telewizyjne, biorąc udział w wykładach, mogę stwierdzić, iż z kondycją jeżyka polskiego nie jest najlepiej. Nie chodzi tylko o ubogość i miałkość przekazywanych informacji, ale także o jakość słowa mówionego, o dykcję przemawiającego, o niewłaściwe akcentowanie, „zjadanie” końcówek wyrazów, powszechną dyftongizację. Część społeczeństwa przestała zwracać uwagę na to co słyszy i powtarza sposób artykulacji po „autorytetach” z telewizji, czy też z radio. Jednak i sami rodzice powinni uderzyć się w pierś i przyznać, że rzadko kiedy zwracają uwagę swoim dzieciom na ładną, wyraźną wymowę. Wynika to z pewnością stąd, że sami nie przykładają dużej uwagi do sposobu mówienia. Nie można jednak poprzestać na bylejakości językowej – trzeba ją, oczywiście w miarę umiejętności i możliwości korygować i doskonalić. 

Bardzo pomocną rzeczą w naszej „językowej walce” może okazać się książka autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich, pod tytułem „Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych”, wydanej przez Wydawnictwo Wilga. 


Jest to zbiór wierszyków pomagających nie tylko poprawnie wymawiać wyrazy, ale bardzo dobre ćwiczenie dykcji. Książka podzielona jest na sześć części, mianowicie: wiersze poświęcone głoskom szeregu szumiącego, następnie syczącego, głosce „r”, głoskom nosowym, ćwiczeniom z głoskami podwójnymi, jak i na koniec wiersze z tak zwanymi „łamańcami” językowymi. Książka jest ciekawie ilustrowana, wiersze napisane są dużą czcionką.


Choć „Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych” skierowana jest głównie do dzieci, to bez najmniejszego problemu mogą też po nią sięgnąć dorośli. Nie tylko sami poćwiczą prawidłowe wymawianie, ale będzie im też łatwiej pracować z dziećmi. Zawarte wierszyki w książce z powodzeniem można wykorzystać w pracy dydaktycznej, ale również w zabawie z najmłodszymi. Wesołe, ciekawe wiersze, jak i „łamańce językowe” są dobrym pomysłem na poprawę artykulacji u dzieci, a co za tym idzie  lepszej i bardziej poprawnej wymowie w życiu dorosłym. 

Książkę polecam każdemu! Każdemu, kto czuje i znajduje piękno w słyszanym naszym języku polskim i chce aby poprawnie był on wymawiany nie tylko przez samego siebie, ale i swoich najbliższych.