Super Farmer Rancho - GRANNA

Od kilku dni Karol do znudzenia gra w grę SUPER FARMER RANCZO. „Męczy” grą wszystkich domowników, a z każdą kolejną rozgrywką jest w strategii coraz lepszy. Szczerze to ja również stałam się fanką tej wyjątkowej gry firmy GRANNA.


Poprzednia wersja tej gry to Ranczo i jest ona młodszą siostrą kultowej gry Superfarmer, która jest autorstwa Karola Borsuka i powstała w 1943 r. w Warszawie pod nazwą Hodowla Zwierzątek. Autorem Rancha jest Michał Stajszczak, a gra powstała aby uczcić pamięć Karola Borsuka. Gra odniosła spory sukces i doczekała się kolejnej wersji którą dziś Wam przedstawiamy i gorąco polecamy!


Pudełko zawiera:
  • planszę,
  • 96 żetonów zwierząt,
  • 3 figurki dużych psów,
  • 3 figurki małych psów,
  • dwie dwunastościenne kostki,
  • sześcienna kostka,
  • kolorowe krążki,
  • instrukcję.
Gra polega na hodowli zwierzątek i posiadaniu najlepszego rancha w okolicy. Kupujemy pastwiska, rozmnażamy zwierzęta, sprzedajemy je na inne...wszystko po to, aby na koniec gry mieć stado składające się z co najmniej jednego: królika, barana, krowy i konia. Żeby nie było tak łatwo, w grze mamy też drapieżniki grasujące w lesie – lis i wilk, które mogą skutecznie popsuć nasze plany.


Przed przystąpieniem do gry należy przygotować odpowiednią ilość zwierząt, które będziemy kupować. Ich ilość zależy od ilości graczy, co mamy przedstawione bardzo przejrzyście w tabelce w instrukcji. Gracze wybierają kolor swojego rancha. Jeśli gra dwóch graczy biorą pola naprzeciwko siebie, jeśli trzech to zajmujemy co drugie rancho. W zagrodzie każdy uczestnik umieszcza jednego królika i jednego barana. Na tak przygotowanej planszy rozpoczynamy grę. Zaczyna grę osoba która ostatnio widziała krowę. Ruch każdego gracza składa się z dwóch kroków – najpierw rozbudowuje rancho, a następnie rozmnaża zwierzęta. Pola rancha kupujemy za króliki, ceny są oznaczone na polach, w zależności od położenia mamy: 4, 2 i 1. Po rzuceniu dwiema dwunastościennymi kostkami rozmnażamy zwierzęta. Za każdą parę zwierząt, gracz otrzymuje ze stada jedno nowe zwierze tego gatunku. Można również wymieniać zwierzęta zgodnie z cenami oznaczonymi na planszy. Możemy rozmnażać i kupować zwierzęta, tylko jeśli mamy na nie miejsce na swoim rancho. W przeciwnym razie odkładamy je do wspólnego stada na boku planszy. Jeśli na dwunastościennej kostce wypadnie wilk i lis rzucamy sześcienną kostką aby dowiedzieć się jakim polom zagraża drapieżnik. Jeśli gracz nie ma psa, traci zwierzę na polu po którym grasuje wilk lub lis.  

Instrukcja jest napisana dość wyczerpująco. Na wstępie mamy podaną historię gry, po dokładnym, a jednocześnie konkretnym opisie są różnego rodzaju przykłady jakie możemy spotkać w grze. Instrukcja sporządzona jest bardzo dobrze. Duży plus za jej formę.

Wszystkie elementy wykonane są z grubej tektury, całość stanowi produkt wysokiej jakości. Każdy element wykonany jest z najwyższą precyzją, co zresztą jest charakterystyczne dla firmy Granna. Kolory są intensywne, piękna grafika i rysunki dodatkowo wzbogacają i uatrakcyjniają tę grę.

Dziecko uczy się tu cierpliwości, podejmowania decyzji, refleksu, logicznego myślenia…Wymagana jest tu cierpliwość, spryt i zdolności przedsiębiorcze.

Gra skierowana jest do 2-6 graczy w wieku 7+. Zarówno dorośli jak i dzieci mogą zmierzyć się w tej grze i dobrze razem bawić.


Czy polecam? Tak. Jestem zachwycona tą pozycją, a dodatkowo widząc frajdę z grania u Karola wiem, że jest to dobry pomysł na zbliżający się dzień dziecka. Taka gra może być doskonałym i niebanalnym prezentem dla dzieci oraz alternatywą dla gier komputerowych.


Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)