Wiersze i opowiadania. Lokomotywa - ksiażka dla klasy pierwszej - GWO

Co prawda powoli kończy się rok szkolny i u nas pewien etap. Karol w tym roku kończy przedszkole i jako siedmiolatek od września pójdzie do szkoły. Powoli rozglądam się za pozycjami już przydatnymi w szkole. Z pewnością do takich właśnie książek należy „Wiersze i opowiadania. Lokomotywa – książka dla klasy pierwszej” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, a znajdująca się w ofercie Wydawnictwa Adamada.


Mamy tu aż 52 wiersze różnych autorów. Obok znanych wszystkim Brzechwy, Tuwima, Konopnickiej są postaci mniej znane i też, takie które dopiero co poznaliśmy. Znajdziemy tu także m.in. wiersze Natalii Usenko, Beaty Ostrowickiej, Janosch. Bartłomieja Floczaka, Doroty Gellner, Anny Sójki, Małgorzaty Musierowicz, Krzysztofa Sąsiadka, Małgorzaty Strzałkowskiej, Jadwigi Waluś i wielu innych autorów.
Są wiersze o szkole, góralu, Mikołaju, tacie, psich smutkach, zdrowiu, motylku, ślimaku, żyrafie i zmarzlaku...oraz wiele innych wierszy które pozna pierwszoklasista w szkole. Są wiersze klasyczne, ale i są takie które stanowią swego rodzaju instrukcję, np. „Kanapka” czyli dokładne wyjaśnienie dziecku jak zrobić kanapkę.

Znacie wiersz „Co mam” Małgorzaty Musierowicz? W książce jest co prawda fragment, ale nas rozbawił i zachwycił. Nie znaliśmy go wcześniej i z pewnością sięgniemy do całej wersji.


W książce są piękne i różnorodne ilustracje które stworzyło wiele osób. Dlatego każda strona jest inna, każda jest wyjątkowa...i ma jedną wspólną cechę jest bajecznie kolorowa.

Okładka jest usztywniona, papier kredowy – czyli estetyczne wydanie, pomyślane tak, aby nie było za ciężkie i nie obciążało dodatkowo plecaka dziecka. Czcionka jest duża, co ułatwi dziecku czytanie.


Myślę, ze to genialna pozycja dla każdego pierwszoklasisty. W jednej książce mamy bardzo bogaty i różnorodny zbiór wierszy. Gorąco polecam! Warto tu dodać, że w serii Lokomotywa są również inne pozycje, z którymi warto się zapoznać.