Niezłe ziółka - Granna

Jedną z nowości wśród gier Granny jest genialna gra „NIEZŁE ZIÓŁKA” autorstwa Steve Finn, Eduardo Baral i Beth Sobel. Jest to gra karciana z niebanalnymi zasadami. Gra, która dostarcza sporo zabawy, a przy okazji jest to lekcja rozpoznawania ziół i nauki o nich.  W pudełku znajdziemy:
  • 72 karty ziół,
  • 16 kart naczyń,
  • 1 kartę ciastka ziołowego,
  • 1 kartę osiągnięć ogrodniczych,
  • 4 karty pomocy,
  • 10 kart o ziołach,
  • instrukcję.Przed rozpoczęciem gry każdemu z graczy rozdajemy 4 Karty naczyń w wybranym przez niego kolorze oraz Kartę pomocy. Tasujemy łącznie Karty ziół i Karty ziół specjalnych i w zależności od liczby osób grających odkładamy losowo odpowiednią ilość kart według schematu w Instrukcji – tak powstała Talia ziół. Na środku stołu tworzymy Wspólny ogród, składający się z siedmiu Kart, położonymi obrazkami do góry. Następnie każdy z graczy tworzy swój prywatny ogród, również składający się z siedmiu Kart. Kartkę ciastka ziołowego kładziemy obok tali ziółek, aby każdy miał do niej dostęp. Teraz możemy rozpocząć grę. Zaczyna osoba, która jako ostatnia sadziła zioła, bądź używała ich w kuchni. Grę prowadzimy do czasu, aż wyczerpie się talia ziół i już nikt nie może wykonać ruchu.

Każdy gracz może wykonać dwa ruchy:
a) przesadzanie ziół (opcjonalnie);
b) sianie ziół (obowiązkowo).

Jeżeli osoba chce przesadzić zioła, wybiera jedną z Kart naczyń i zbiera zestaw ziół wymaganych przez wybraną Kartę. Gracz może zebrać Karty ze Wspólnego ogrodu lub/i ze swojego prywatnego ogrodu (kombinacja jest dowolna). Należy pamiętać, że każda Karta naczyń może być użyta tylko raz w trakcie rozgrywki. Nie ma możliwości zbierania Kart „na zapas” – karta wzięta z ogrodu musi być umieszczona pod Kartą naczynia. Początkowo w doborze ziół do Karty naczynia pomocna nam będzie Karta pomocy, która w czytelny sposób obrazuje kombinacje ziół, które mogą zostać użyte. 

Druga akcja – Sadzenia ziół polega na ich sadzeniu w swoim i wspólnym ogrodzie, to znaczy: gracz bierze kartę z talii i decyduje, w którym ogrodzie ją umieszcza. Jeżeli na przykład pierwszą posadzi w prywatnym to druga musi być posadzona we Wspólnym ogrodzie – i odwrotnie. Ważną informacją jest, iż nawet jeżeli gracz wykorzystał już wszystkie Karty naczyń i nie ma możliwości dalszego przesadzania, to jednak nadal musi Sadzić zioła.

Gdy już żaden z graczy nie może wykonać jakiejkolwiek akcji, gra dobiega końca. Punkty zliczamy na podstawie tabelek znajdujących się na Karcie naczyń. Wygrywa ten który ma największą ilość punktów, jeżeli jest remis, wtedy wygrywa ten gracz, który ma więcej punktów ze Szklanym wazonem.

Istnieje też możliwość przeprowadzenie różnych opcji przebiegu gry, mianowicie Wariant drużynowy, Wariant drużynowy ekspercki oraz Wariant solo.  
Instrukcja jest napisana jasno i czytelnie. Jest ona w formie książeczki w której znajdziemy różne przykłady jakie spotkają nas w grze.

Gra przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku 8+. Szacowany czas rozgrywki to 20 minut.

Karty wykonane są solidnie, są śliskie, mają zaokrąglone rogi. Na uwagę zasługują tu piękne obrazki ziół. Całość stanowi atrakcyjną grę, w której mogą sprawdzić się zarówno rodzice jak i dzieci. Podczas rozgrywki gracz musi wykazać się logicznym myśleniem, sprytem, umiejętnością przewidywania i planowania.


Gorąco polecam grę. Sporo frajdy, zabawy i ciekawa lekcja o ziołach.  


Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)