Laboratorium Skamieniałości - Clementoni

Temat geologii i paleontologii przewija się przez blog co jakiś czas. Jeździmy na giełdy minerałów i skamieniałości, kupujemy różne okazy, zwiedzamy muzea...pasja Karola do tematu nie mija od 3 lat, a mi powoli kończą się pomysły co jeszcze można w temacie zrobić...dlatego kiedy zobaczyłam Laboratorium Skamieniałości wiedziałam, że to coś dla nas. To kolejny ciekawy produkt Clementoni z serii Naukowa Zabawa. Pisałam już, że uwielbiam tę serię? Taka nauka przez zabawę jest genialna i to nasza ulubiona forma spędzania wolnego czasu. Jest to też świetna alternatywa dla gier komputerowych!


W pudełku – walizce znajdziemy:
  • foremki żywych skamieniałości,
  • skamieniałości wymarłych zwierząt,
  • szpatułka,
  • mieszadełko,
  • farby temperowe,
  • kubek z przykrywką,
  • pędzelek,
  • miseczka,
  • woreczek z gipsem,
  • 2 opakowania gliny,
  • folia ochronna,
  • instrukcja.





Rozkładana kolorowa instrukcja, to także przewodnik i wprowadzenie w świat paleontologii nauki która bada skamieniałości, czyli zachowane do dziś pozostałości organizmów z przeszłości i odtwarza na ich podstawie życie na Ziemi przed pojawieniem się człowieka. Mamy tu prosty i jasno wytłumaczony wstęp do tego działu nauki. Jest podział na zwierzęta które wymarły oraz na te które żyją do dziś oraz mapę ery paleozoicznej i mezozoicznej.








Stworzenie swojej kolekcji skamieniałości jest bardzo proste. Należy rozrobić zgodnie z instrukcją gips i wlać do załączonych foremek. Tym oto sposobem otrzymamy skrzypłocza, hatterię i zęby rekina. Są to żyjące do dziś zwierzęta. Po tym jak gips wyschnie, możemy wymalować nasze okazy.








Kolejnym etapem jest stworzenie skamieniałości wymarłych zwierząt. Możemy to zrobić, za pomocą dołączonej gliny. Za pomocą plastikowych foremek skamieniałości zawartych w zestawie możemy odcisnąć je na glinie. W ten sposób otrzymamy amonity, ramienionogi i trylobity.

Podobają mi się ostrzeżenia w sprawie bezpiecznego używania produktu. W każdym z zestawów Clementoni jest na to kładziony nacisk, za co wielki plus!

Foremki są wysokiej jakości i można je wielokrotnie wykorzystywać. Dlatego mając ten zestaw nawet jak skończą się składniki z zestawu, można użyć zwykłego gipsu zakupionego w markecie budowlanym oraz gliny którą dostaniecie w sklepie papierniczym i zabawa trwa dalej!


Fajnym pomysłem jest tu folia ochronna dołączona do zestawu, daje poczucie profesjonalizmu. To mata z wizerunkiem paleontologa, z zaznaczoną linijką, a to wszystko w odcieniach beżu i brązu. W zasadzie mając ten zestaw, nie potrzebujemy już żadnych innych składników i od razu możemy rozpocząć nasza przygodę z paleontologią. Dlatego forma jaką ma ten zestaw sprawia, że może to być dobry prezent dla małego miłośnika nauki.


Czy polecam? Tak. Jeśli Wasze dzieci zainteresowały się tematem paleontologii to może być świetny zestaw startowy. Jeśli temat jest Wam obcy, to dzięki temu laboratorium dziecko stworzy swoją własną kolekcję skamieniałości. My świetnie się bawiliśmy...i z pewnością zabawa będzie toczyć się dalej!