Pustynia Błędowska


Będąc w okolicach Ogrodzieńca, warto zboczyć nieco z drogi i udać się na Pustynie Błędowską. Jest to jedyna pustynia w tej części Europy. Początki jej sięgają XIII wieku, kiedy to odsłoniły się tam piaski wskutek rozwoju górnictwa. Piaski te są pochodzenia lodowcowego i są nawiane znad Bałtyku. Pustynia niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Co ciekawe, na pustyni występowały kiedyś zjawiska fatamorgany. W latach 60 XX wieku cześć pustyni sztucznie zalesiono. Obecnie są prowadzone prace polegające na przywróceniu jej pierwotnego stanu i karczowaniu lasów.



My pojechaliśmy do wsi Chechło, gdzie jest zrobiony betonowy taras widokowy. Na samą pustynię nie wolno wchodzić, gdyż jest to teren wojska. Można również obserwować pustynię z Kluczy – jest tam drewniany taras widokowy nawet przystosowany do wózka. Innym punktem jest wzgórze Czubatka…ale nie ma tu efektu wow, gdyż od tej strony pustynia jest zarośnięta – przynajmniej jeszcze 15 lat temu była, bo wtedy byłam tam ostatni raz😉

Jak tam trafić? W Ogrodzieńcu koło kościoła jest skręt właśnie na pustynie (mały drogowskaz), jadąc za drogą dojeżdżamy do wsi Chechło. W zasadzie od tej strony jest dość prosto trafić. Od Ogrodzieńca do pustyni jest około 20 km.





Powiem Wam, że jest efekt WOW. Uważam, że to konieczny punkt wycieczki, jeśli jest się w tych okolicach!