„Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc. Nie tylko dla przedszkolaków” - JEDNOŚĆ

Kto z nas rodziców będąc na spacerze, placu zabaw, z wizytą u znajomych, czy też po prostu bawiąc się z dzieckiem w domu nie spotkał się z mniej lub bardziej groźnym wypadkiem. Czasem może to być zwykłe zadrapanie, ale w oczach malca urasta ono do wielkiej krwawiącej rany – i oczywiście nie możemy bagatelizować strachu dziecka, tylko podejść do sprawy poważnie, tak aby czuło w pełni nasze wsparcie. Myślę, iż pewnych sytuacji w codziennym życiu po prostu nie da się uniknąć, ale w pewien sposób możemy się  do nich przygotować, niejako oswoić z nimi. I tu powstaje pytanie: jak to zrobić? Otóż z pomocą przychodzi nam Cecylka Knedelek, która wraz ze swoją gąską o imieniu Walerka przeżywają rozmaite przygody, opisane w książce pod tytułem „Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc. Nie tylko dla przedszkolaków”, autorstwa Joanny Krzyżanek, wydanej przez Wydawnictwo Jedność. 




Kolorowo i humorystycznie ilustrowana książka jest zbiorem piętnastu opowiadań, które każde z nich zawiera dodatek w postaci wytłumaczenia, przedstawienia prostym, dziecięcym językiem sytuacji, które mogą nas spotkać. Z treści dowiemy się skąd się biorą rany i jak je zabezpieczyć, do czego służy apteczka i co zawiera, jakie sytuacje powinny nas zaniepokoić  i jak powinniśmy zareagować i zaalarmować odpowiednie służby, co zrobić, gdy ktoś się oparzy, gdy zimą przemarznie lub odmrozi sobie stopy lub uszy. Jak pomoc osobie, która zadławiła się jedzeniem, lub zachłysnęła wodą; co zrobić w sytuacji, kiedy ugryzł nas pies, bądź zostaliśmy ukąszeni, użądleni. Co to takiego przeziębienie i dlaczego mam katar? Dlaczego boli mnie brzuch i jak mogę temu zaradzić? Co to za ciemne plamki pojawiają się na moim ciele po uderzeniu i jak naprawić złamaną nogę? Dlaczego w moich włosach skaczą takie małe zwierzątka? Co to jest omdlenie i jak ustawić pozycję bezpieczną? 





Dla większości dorosłych powyższe tematy mogą się wydawać znane i niewymagające większego skupienia. Nic bardziej mylnego. Czytając dziecku przygody Walerki nie tylko ono dowiaduje się nowych, ciekawych i ważnych rzeczy ale i my sami przypominamy sobie lub wręcz sami uczymy się jak traktować pewne sprawy i jak się zachować. 






Autorka, Joanna Krzyżanek poprzez swoją książkę kolokwialnie pisząc, zrobiła „kawał dobrej roboty”. Bardzo trafionym pomysłem jest aby już od najmłodszych lat tłumaczyć dziecku co może się mu przydarzyć z jego ciałem i co we własnym lub rodzica, opiekuna zakresie można zrobić, jak można pomóc. Pod koniec książki znajdziemy rozdział: Dla zaawansowanych małych ratowników i ratowniczek, poświęcony ocenie stanu osoby omdlałej, osobie, która straciła przytomność i opisie krok po kroku co należy zrobić, jak sprawdzić oddech, czy jak rozpocząć resuscytację. Kierując się poszczególnymi punktami z książki możemy sami z dzieckiem zrobić taki mały kurs pierwszej pomocy. Najpierw możemy zaprezentować na misiu, lalce, a później spróbować na przykład ocenić oddech, czy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej kogoś z rodziców, czy też rodzeństwa.


„Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc. Nie tylko dla przedszkolaków”, Wydawnictwa Jedność, to książka, która według mnie powinna się pojawić w każdym domu ale również na przykład w przedszkolu. Ciekawe, wesołe historyjki z pewnością nie będą nudzić słuchaczy, a wiedza, którą dzieci zdobędą będzie nieoceniona. Jest to wiedza, która nie tylko daje komfort psychiczny – teoretycznie wiem, jak się w pewnych sytuacjach zachować, ale też może kiedyś pomoże uratować komuś najcenniejszy dar, czyli zdrowie, albo nawet  życie.