Nowości z serii "Czytam sobie". Edycja z kotylionem - Egmont



Bardzo cenię sobie serię Wydawnictwa Egmont "Czytam sobie" Jest to trzypoziomowy program, który wspiera naukę czytania i przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-7 lat.  Obecnie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości powstała SERIA Z KOTYLIONEM. Dzięki czemu małe dzieci poznają historię osób znanych i mniej znanych, które niewątpliwie wpisały się w karty naszego kraju.


Franio powoli wkracza w przygodę z czytaniem. Chcąc przygotować mu kilka lektur sięgnęłam po POZIOM 1. 




"Wanda bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej". Autorką książki jest Roman Kurkiewicz, a ilustracje stworzyła Paulina Derecka. Poznajemy tu Wandę, dziewczynkę mieszkającą na Mazurkach. Mała wioska, pola i las. Wanda pomaga głodnym, ale czuje pasję do nauki. Polska w tym czasie jest pod zaborami, nie jest to łatwy czas. Wanda to bojowa panna i razem z innymi osobami postanawiają stawić czoła złemu gubernatorowi. Po licznych walkach Polska wygrywa. Wanda w wolnym już kraju redaguje pismo "Arkady", a kiedy przychodzi kolejna wojna pomaga dzieciom w gettcie. Po wojnie pracuje w gazecie "Stolica". To bardzo krótka i ogólna biografia, ale dla malucha jest w zupełności wystarczająca. Poznaje kolejną ważną Polkę, poznaje historię!





"Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim". Autorem książki jest Marcin Baran, a ilustracje stworzyła Maria Mazurowska. Poznajemy tu Romana Dmowsiego, który w roku 1919 we Francji opowiada o Polsce, której tyle lat nie było na mapie. Dowiadujemy się czym zajmował się tata pana Dmowskiego, jak buduje się drogi. Przemycona jest nutka patriotyzmu, dziecko dowiaduje się, że należy dbać o ojczyznę. Krótko, prosto i konkretnie. To nie tylko kolejna książka, to opowieść o kimś wielkim przedstawiona tak, aby maluch ją zrozumiał!





"Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze". Autorem książki jest Grzegorz Chlasta, a ilustracje wykonała Zofia Różycka. To opowieść o Mieczysławie Bekkerze, który zaprojektował pojazd, który może jeździć po księżycu. Już jako dziecko fascynował go Księżyc, budował z bratem lunety. Kiedy był już dorosły, został naukowcem i w Ameryce zbudował Łazik, który do tej pory stoi na księżycu. 

Karol, co prawda dawno ma za sobą naukę czytania, ale uwielbia książki z tej serii. Dlatego dla niego wybieram Poziom 3.




"Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat". Autorem książki jest Jarosław Górski, a ilustracje stworzyła Paula Dudek. Przenosimy się tu do roku 1918 do Lublina i poznajemy Mietka i jego przyjaciół. Dzieci postanawiają wysłać list do premiera Ignacego Daszyńskiego. Doskonale wiedzą, jak chcą aby wyglądała niepodległa Polska. Pojawia się okazja, aby przekazać list. Czy list złożony w samolot dotrze do adresata? Mamy tu także ukazane jak żyły dzieci w tamtych bardzo trudnych czasach. 





"Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim". Autorem książki jest Brygida Grysiak, a ilustracje stworzyła Jagna Wróblewska. To opowieść o Ignacym Paderewskim, którego nazywano Lwem Paryża. Był to pianista, społecznik, polityk. Koncertował, a fani byli w stanie zrobić wszystko aby zobaczyć go z bliska. Mamy tu pokazane życie tego wybitnego Polaka, ale też autorka pokazuje, że nie tylko szablą i karabinem można walczyć o ojczyznę. Ciekawa i wyjątkowa historia, którą należy znać!



Czy polecam? Tak! Nie sądziłam, że tak trudne dla dziecka tematy, można przedstawić w tak przyjaznej formie, a dodatkowo zachęcić do lektury dziecko. Seria „Czytam sobie” jest już pokaźnych rozmiarów i jeśli nie te tematy to z pewnością znajdziecie tam coś innego co spodoba się Waszemu dziecku. Warto zaznaczyć, że patronat honorowy nad programem ma Biblioteka Narodowa. Ja jestem zachwycona i gorąco polecam!