Gatunki - Foxgame


Są takie gry w które się gra i gra i ciągle ma się mało. Dla nas właśnie taką grą są "GATUNKI" od Foxgame. Zdaniem Karola to "najlepsza gra ever". Może jednak po kolei...



Małe, poręczne metalowe pudełeczko kryje w sobie: 
  • instrukcję,
  • 27 płytek zwierząt,
  • 3 kostki.

Instrukcja jest krótka i konkretna, bo też sama gra jest jasna i ma proste reguły. 


Każda płytka jest tekturowa, bardzo kolorowa i zawiera  realne zdjęcie zwierzaka z jednej strony, a z drugiej ma trzy kółka w których są odpowiedzi dotyczące środowiska życia, ilości kończyn i pożywienia. W dolnym prawym rogu mamy też cyfrę, która pomoże nam dowiedzieć się jak nazywa się dane zwierzę (odpowiedzi są w instrukcji). 


Kostki są tu nietypowe, mają zamiast kropek ilustrację. Kostka dotycząca środowiska występowania ma namalowaną wodę, chmury i ziemię. Kostka symbolizująca ilość nóg ma namalowaną nogę i podpis ilu nóg dotyczy: 0-2, 4, +6. Kostka dotycząca pożywienia ma namalowany liść, mięso lub mięso i liść.



Jak już wspomniałam zasady są proste. Na wstępie tasujemy wszystkie płytki i układamy je fotografią zwierząt do góry w prostokącie 4 na 7 płytek. Możemy grać jedną kostką, dwoma lub trzema. Najtrudniejszy wariant to oczywiście trzy kostki. Należy pamiętać, że tylko jedno zwierze ma wszystkie trzy cechy pokazane na kościach. Gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po rzucie kostką mamy cechy jakich szukamy u zwierząt: środowisko życia, pożywienie oraz ilość nóg. Pierwszy gracz, który uderzy dłonią w odpowiednią płytkę sprawdza na odwrocie symbole czy ma rację, jeśli tak to zabiera płytkę i kładzie ją przed sobą. Musimy wykazać się tu refleksem, kto pierwszy ten lepszy. Jeśli płytka z odpowiednim zwierzakiem została już zdobyta należy uderzyć w płytkę specjalną ze znakiem zapytania  i podać imię gracza, który ma poszukiwane zwierzę. Jeśli odpowie prawidłowo, może zabrać od gracza to zwierze. Dla zachowania płytki, jej właściciel jako pierwszy powinien uderzyć w specjalną płytkę. Jeśli jednak ktoś z graczy się pomyli, musi oddać jedną ze swoich płytek na środek stołu. Następnie runda rozpoczyna się od nowa. 










Gra kończy się gdy jeden z graczy zdobędzie odpowiednią ilość płytek. Ta zależy od ilości graczy: 2 graczy to 5 płytek, 3-4 graczy to 4 płytki, 5-10 graczy to 3 zdobyte płytki wygrywają. 

Gra skierowana jest do 2-10 graczy w wieku 6+. Jednak już młodszy gracz sobie tu poradzi w wariancie na jedną lub dwie kostki. Franek ma 4 latka, zwierzętami specjalnie się nie interesuje, a po kilku rundach już świetnie sobie radził. Szacowany czas rozgrywki to 20 minut, ale nie skończycie z pewnością na jednej rundce...

Gra jest wysokiej jakości. Z powodzeniem może być pięknym prezentem dla małego fana zwierząt. Nas cieszy format i metalowe pudełko, bo będzie nam towarzyszyć podczas naszych górskich wędrówek na szlaku. Mamy taki zwyczaj, że podczas odpoczynku w górach gramy sobie w jakieś gry.

Gorąco polecam! Jedna z bardziej wciągających gier. Dodatkowo mamy tu walor edukacyjny, gra sprawdza zdobytą już wiedzę, ale także uczy nowych faktów. Ćwiczymy tu też spostrzegawczość i refleks. Powiem Wam po cichu, że Karol jest tu niepokonany! Jestem pełna podziwu dla jego wiedzy na temat środowiska zwierząt! Polecamy!!!!!!! 


Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)

Post bierze udział w projekcie POSZKOLNE