Takenoko po japońsku znaczy "pęd bambusa" i właśnie o sadzeniu bambusów jest genialna gra Wydawnictwa Rebel "TAKENOKO".
Cały zestaw robi wrażenie, jest tu efekt WOW. Wielka dbałość o szczegóły i detale. Piękne wykonanie, bajecznie kolorowe elementy i zabawne figurki sprawiają, że niemal od razu chce się grać. Jednak po kolei...poznajmy najpierw grę i zasady :)
W solidnym pudełku znajdziecie:
- 28 płytek pól,
- 28 zielonych pędów,
- 26 żółtych pędów,
- 24 różowe pędy,
- 20 kanałów nawadniających,
- 9 żetonów usprawnień,
- 46 kart celów,
- 4 plansze graczy,
- 8 żetonów akcji,
- kość przygody,
- figurka pandy,
- figurka ogrodnika,
- instrukcja.
Przed przystąpieniem do rozgrywki musimy przygotować wszystkie elementy. Na środku umieszczamy specjalną płytkę stawu, na której kładziemy ogrodnika i pandę. Pozostałe płytki pól tasujemy i tworzymy z nich zakryty stos. Obok kładziemy kanały nawadniające i żetony usprawnień, ułożone wg rodzajów. Kartę cesarza odkładamy na bok, a pozostałe karty celu tasujemy i dzielimy na trzy kupki: pole, ogrodnika i pandę. Każdy gracz otrzymuje plansze gracza, 2 żetony akcji i 3 karty celu (po jednej z każdego rodzaju). Grę rozpoczyna najwyższy gracz :)
W każdej rundzie gracz ma do zrobienia 2 czynności: określić warunki pogodowe i wykonać akcję wraz z realizacją celów.
Warunki pogodowe ustalamy za pomocą rzutu kostki (robimy to od drugiej rundy). Symbole na kostce to:
- Słońce - gracz zyskuje dodatkową akcję,
- Deszcz - umieszczamy pęd bambusa na dowolnym nawodnionym polu,
- Wiatr - gracz wykonuje (lecz nie musi) dwie dowolne identyczne akcje,
- Burza - Gracz umieszcza pandę na dowolnym miejscu,
- Chmury - wybieramy żeton usprawnienia dostępny w zasobach i umieszcza się go na polach lub można też zachować go na swojej planszy.
- Pytajnik - gracz wybiera dowolny symbol warunków pogodowych i stosuje jego efekt.
Z kolei wykonanie akcji wraz z realizacją celów możemy dokonać wybierając dwie z pięciu akcji. Dla oznaczenia swojego wyboru, gracz kładzie 2 żetony akcji w odpowiednie pole na swojej planszy. Możemy tu:
- Dobrać płytkę pól - zabieramy 3 płytki spośród nich wybieramy jedną, którą dokładamy do pozostałych pól w grze.
- Nawadniać - zabieramy kanał z zasobów i możemy go użyć od razu, albo odłożyć na swoją planszę.
- Wprowadzić ogrodnika- przesuwamy figurkę ogrodnika o dowolną ilość miejsc na polach w lini prostej. Na polu na którym zakończył swój ruch ogrodnik sadzimy bambusa zgodnie z kolorem pola. Oczywiście pęd może rosnąć tylko na nawodnionym polu.
- Wprowadzić pandę - przesuwamy pandę o dowolną ilość pól w lini prostej. Panda zjada jeden pęd bambusa na polu na którym się zatrzymała.
- Dobrać kartę celu - dobieramy kartę celu ze stosu. Nie można mieć więcej niż kart celu na raz. Realizacja celów nie jest akcją. Możemy to czynić w dowolnym momencie swojej tury, jeśli warunki na karcie zostały spełnione. Można zrealizować kilka celów w 1 turze.
Gra kończy się kiedy w rozgrywce 2 graczy któryś spełni swój 9 cel, podczas rozgrywki 3 graczy ktoś zrealizuje 8 cel, a przy 4 gracach jest to 7 cel. Gracz, który wywołał ostatnią rundę zabiera kartę cesarza, która jest warta 2 punkty. Pozostali gracze wykonują swoją ostatnia turę podczas któej realizują swoje cele, aby polepszyć swoje wyniki. Cesarz przeprowadza inspekcję i wynagradza najbardziej zasłużonych poddanych. Sumujemy punkty z kart celów, które zostały zrealizowane. Gracz z najwyższym wynikiem wygrywa i otrzymuje gratulacje od cesarza :)
Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku 8+. Szacowany czas rozgrywki to 45 minut.
Gra jest genialna. Wciąga, bawi i uczy logicznego myślenia. Jest to świetna alternatywa dla komputera, super rozrywka na długie jesienno - zimowe wieczory. Fajny pomysł na imprezy dla dzieci. Gra ta może być podarowana z powodzenie w prezencie, czy to urodzinowym czy mikołajkowym...My polecamy gorąco Takenoko! Świetna zabawa gwarantowana. Jak to Karol (9 lat) mówi..."ta gra to sztos" :)
Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)