Nowości z CZYTAM SOBIE - EgmontBardzo cenię sobie całą serię CZYTAM SOBIE jaka ukazuje się na łamach Wydawnictwa Egmont. Jest to trzy poziomowy program, który wspiera naukę czytania i przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-7 lat. Wszystko jest tu dokładnie przemyślane i konsultowane z metodykami. Czcionka jest duża dzięki czemu ułatwia pracę z książką. Dodatkowym atutem są tu ciekawe historie. Karol na tych książkach nauczył się czytać, teraz Franio szkoli swoje umiejętności i jest dumny jak paw, że czyta książki!


Dziś chciałam pokazać Wam nowości z tej serii, które niedawno ukazały się na rynku. Wybrałam trzy książki, każda z innego poziomu. Przy okazji zachęcam Was do sięgnięcia do całej oferty Wydawnictwa, które może poszczycić się całym wachlarzem tytułów z tej serii. 
"Koty i kotki" autorstwa Justyny Bednarek to książka z pierwszego poziomu. Jest on przeznaczony dla dzieci które dopiero składają słowa. Są tu krótkie zdania, 150-200 wyrazów w tekście i ćwiczenia z głoskowania. Książka ma duże ilustracje autorstwa Magdy Kozieł-Nowak i jedno lub dwa zdania w dole strony. Mamy tu opowieść o dwóch kotach Cyrylu i Bazylim, którzy wybrali się na spacer nad staw. Nieostrożny ruch niesfornego Bazylego powoduje, że wpada on do wody. Dzielny Cyryl wskakuje mu na ratunek, ale sam niewiele może. Nagle okazuje się, że wszystkiemu przyglądają się inne kotki...bazie kotki i to one ruszają na ratunek. Na szczęście wszystko dobrze się kończy, a przy okazji Bazyli ma nauczkę na przyszłość. 
"Wyprawa Kon-Tiki" autorstwa Joanny Jagiełło to książka z działu fakty. Jest to drugi poziom, który przeznaczony jest dla dzieci które już składają zdania. Mamy tu 800-900 wyrazów, a zdania są dłuższe, złożone i zawierają elementy dialogu. Jest tu czas na ćwiczenia sylabizowania. Ilustracje autorstwa Tomka Kozłowskiego to mniej więcej połowa strony, a reszta to już jest tekst. W książce poznajemy historię dzielnych żeglarzy, którzy przepływają trasę z Peru na wyspy Polinezji. Dokonują tego na tratwie. Jest to piękna historia, przeplatana wartościami takimi jak przyjaźń, odwaga, determinacja. Mamy tu pokazane, że warto marzyć i dążyć do celu bo wtedy wszystko to może się spełnić. 
"Bitwa Warszawska 1920 roku czyli Cud nad Wisłą" autorstwa Ewy Nowak to również książka z działu fakty. Jest to już ostatni trzeci poziom dla zaawansowanych małych czytelników. Ma 2500-2800 wyrazów w tekście. Są użyte wszystkie głoski, a zdania są długie i bardziej złożone. Ilustracje stworzyła tu Agata Kopff. W książce przeczytamy historię dwójki rodzeństwa, któremu przyszło zmierzyć się z obliczem wojny. Nagle z beztroskiego życia przenoszą się w straszne czasy. Najpierw Antoś idzie na wojnę, a później Zosia. Oboje dzielni na każdym kroku wykazują się odwagą i przechodzą tę próbę zwycięsko. Bardzo realistyczne opisy, oczywiście na miarę małego dziecka ukazujące jak straszna jest wojna i ile ofiar musiało być abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. 

Gorąco Wam polecam te książki. Warto tu dodać, że patronat honorowy nad programem ma Biblioteka Narodowa dlatego mamy tu pewność, że przypadkowej literatury tu nie znajdziemy. Nasza kolekcja jest już dość pokaźna i ciągle jest niedosyt. Książki wciągają i małego i starszego;) Ja osobiście uwielbiam jak chłopaki mi czytają:)