„Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” - HarperCollins Polska

Mamy już listopad. Miesiąc zadumy, ale i radości. W pierwszych dniach listopada wspominamy naszych bliskich zmarłych, jednak zaraz po tym przechodzimy do radosnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. To już 102 rocznica wyrwania się z spod niewoli i ucisku naszych sąsiednich krajów. Tradycje świętowania i pamięć o tych dniach należy pielęgnować i przekazywać w swoich rodzinach, aby była ona ciągle żywa. Szczególnie trzeba naszym dzieciom, już od najmłodszych lat mówić, wyjaśniać, co się tak właściwie stało, ponad sto lat temu, żeby i w nich została rozbudzona miłość do ojczyzny. Jednak nie tylko w listopadzie obchodzimy święta narodowe, patriotyczne. W ciągu roku, znajdziemy w kalendarzu kilka takich dat, o których każdy Polak, obywatel powinien pamiętać i znać kontekst historyczny z nią związany. Żeby lepiej i bardziej zrozumiale przedstawić naszym najmłodszym pewne wydarzenia historyczne możemy sięgnąć po książkę autorstwa pani Zofii Staneckiej pod tytułem „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach”, wydanej przez Wydawnictwo HarperCollins Polska.   

Jak już sam tytuł nam podpowiada, znajdziemy w niej przygody i wesołe perypetie grupy znajomych w kontekście wybranych świąt narodowych. Do owej tytułowej paczki należy Jacek – szef; Malinowski – chłopiec, który mało kto pamięta jak ma na imię; Jagoda – dziewczyna, która biega szybciej niż chłopaki i nie przeszkadza jej nawet to, gdy się ubrudzi; Maśka – młodsza siostra Jagody, która lubi słodycze i często się gubi; Wiktor – on po prostu wszystko wie. Bohaterem książki jest jeszcze Dziadek. Tak naprawdę to dziadek Wiktora, ale wszyscy go tak nazywają. Wie jeszcze więcej niż Wiktor i zawsze jest gotowy do poczęstowania kogoś żelkami, które zwykle są obklejone okruchami chleba.

Ciekawe historie i przygody młodych ludzi na pewno zainteresują nie tylko dzieci, ale także i trochę starszych. Czytając „Naszą paczkę i niepodległość. O sześciu polskich świętach” nie tylko będziemy się dobrze bawić. Biorąc udział w perypetiach paczki nasi młodsi czytelnicy poznają najważniejsze święta państwowe a ci trochę starsi z pewnością dowiedzą się czegoś nowego lub sobie utrwalą wiadomości już wcześniej zdobyte. 

W książce znajdziemy przygody paczki nawiązujące między innymi do takich ważnych dni, jak: odzyskanie niepodległości, dzień flagi Rzeczypospolitej polskiej, ustanowienie Konstytucji 3-go maja, czy też święto Wojska Polskiego, ale to i tak nie wszystko. Wspomnę, tylko, że informacje historyczne podane są w sposób jasny, przystępny dla dzieci. Książka wypełniona jest ciekawymi ilustracjami i uzupełniona autentycznymi zdjęciami. Na końcu znajdziemy również krótką „instrukcję” jak powinno się świętować ważne dla ojczyzny i rodaków dni. Oczywiście należy wywiesić flagę, można upiec ciasteczka w biało-czerwonym kolorze, zwyczajowo urządza się też bale patriotyczne, czy też w węższym gronie – rodzinne obiady. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie muzeum, wystawy, czy wysłanie znajomym kartki okolicznościowej.  Zwrócę uwagę jeszcze na dobrą jakość wykonania książki. Miła w dotyku okładka i szycie – zamiast klejenia, sprawi, że bez obaw możemy ją dać i młodszym dzieciom, bez obaw, że się zniszczy. Polecam!

 

Logo Harper Collins