Dobre maniery na wesoło. Wierszyki dla dzieci - GREG

 

Niektórzy może są zdania, że w dzisiejszych czasach dobre maniery, właściwe zachowanie, savoir vivre jest po prostu przeżytkiem. To są sprawy, którymi nie możemy zajmować dodatkowo dzieciom głowy. Przecież mają tyle zajęć pozalekcyjnych, że nie możemy ich dodatkowo „katować” odpowiednim zachowaniem przy stole, czy w towarzystwie. Nic bardziej mylnego.  Otóż dobre maniery i pewne standardy zachowań nigdy nie wyszły i nie wyjdą z tak zwanej mody. Są to pewne zasady ponadczasowe. Przecież jeszcze do niedawna chłopcom dawano za wzór rycerza, który nie tylko był męski i waleczny, ale przede wszystkim słowny, odważny, oddany swojej damie. Dla dziewczynek wzorem zaś była księżniczka – opanowana, ładnie ubrana, nie używająca pewnych słów. Współczesne media próbowały przeniknąć do umysłów młodych i nie tylko, poprzez wzorce kreowane na przykład w popularnych serialach, czy filmach. Nowymi ideałami i wzorami dla chłopców miał się stać niepracujący mężczyzna, który całymi dniami siedzi w domu, w ręku trzymając puszkę z napojem. Czy naprawdę takiego wzoru zachowania chcemy dla naszych dzieci? Inną trudnością jest też to, że dzieci czerpią przykład zachować  z domu, naśladując swoich rodziców, czy też swoje rodzeństwo. I w tym momencie może też powinniśmy się uderzyć w pierś i przyznać – czy zawsze jestem wzorem dla swojego dziecka? Mam nadzieję, że w większości przypadków jednak możemy się pochwalić swoim „wzorowym zachowaniem”. Polskie przysłowie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, czy kolejne: czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Przytaczając te przysłowia pragnę uświadomić i przypomnieć nam wszystkim, przed jakim wielkim zadaniem – my rodzice, ale i dziadkowie, czy nauczyciele przedszkolni i wczesnoszkolni jesteśmy postawieni. To w dużej mierze od nas zależy jak dziecko będzie się zachowywało, czy jakich słów używało. Małe dzieci dobrze się uczą poprzez skojarzenia, przykłady, powtarzanie pewnych zachowań. Bardzo dobrą metodą jest również wpajanie dzieciom pewnych zasad – ucząc ich na pamięć krótkich treści. I nie chodzi mi w tym momencie o jakieś „wkuwanie” definicji przez przedszkolaków, ale uczenie się krótkich wierszyków, rymowanek, które bardzo łatwo wpadają w ucho i jednocześnie niosą ze sobą jakąś treść. 

Jeżeli nie mamy pomysłu, skąd takie rymowanki można wziąć, to już przedstawiam bardzo dobry zbiór wierszyków dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wydawnictwo Greg, wydało piękną książeczkę pod tytułem „Dobre maniery na wesoło. Wierszyki dla dzieci”, autorstwa pana Grzegorza Strzebońskiego. 


Jest to zbiór ponad 120 rymowanek i krótkich wierszyków, zebranych w jednym miejscu, wydanej na dobrej jakości papierze, opatrzonym twardą oprawą. Wszystkim tekstom towarzyszą ciekawe, kolorowe ilustracje, które sprawiają, że tekst dla dziecka, które samo może jeszcze nie czyta, zachęca do oglądania i uważniejszego słuchania. Wierszyki są pogrupowane na trzynaście mniejszych kategorii i każda z nich traktuje o czymś innym. Jest to na przykład: jak się zachować przy posiłku, w domu, w przedszkolu, w towarzystwie, mówienie: Dzień dobry, do widzenia, dziękuję, przepraszam, no i oczywiście wiele innych. 


Bohaterami rymowanek autorstwa pana  Grzegorza Strzebońskiego są zwierzątka, które przeżywają naprawdę różnego rodzaju przygody. Dzięki temu zabiegowi, dziecku będzie dużo łatwiej zidentyfikować się w realnym życiu z różnego rodzajami sytuacji. Maluch, który wysłucha wierszyków jak to koczkodan zajadał się chipsami w kinie, przeszkadzając tym samym innym, następnym razem, będąc na seansie zastanowi się, czy rzeczywiście musi kupować chipsy, czy też popcorn. 

Poprzez „Dobre maniery na wesoło. Wierszyki dla dzieci”, nasze pociechy poznają pewne zasady i wizyta u cioci, czy też wizyta na wernisażu nie będzie dla nich trudnością, ponieważ po lekturze książeczki pana Grzegorza Strzebońskiego zrozumieją jak się mają zachować w danej sytuacji. 

Zbliża się koniec roku szkolnego, przedszkolnego. Wielu nauczycieli zadaje sobie pytanie, jaką książkę wybrać jako nagrodę dla naszych uczniów. Z całego serca mogę polecić każdemu książeczkę Wydawnictwa Greg „Dobre maniery na wesoło. Wierszyki dla dzieci”, autorstwa pana Grzegorza Strzebońskiego. Treści w niej zawarte są można powiedzieć ponadczasowe i nigdy się nie przeterminują. Dla przedszkolaków może to być okazja do poznania pewnych wzorów. Dla uczniów klas początkowych może być przypomnieniem pewnych treści. Jednak i dla jednych i dla drugich będzie to wspaniały prezent.

 

Wydawnictwo GREG 

Współpraca z Wydawnictwem Greg