Ostatnio trafiłam na bardzo dobrze zredagowaną pracę pod redakcją pani Agnieszki Antosiewicz, pod tytułem „Matura. Język polski, egzamin ustny 2025. Repetytorium maturalne”, wydanej nakładem Wydawnictwa Greg. W pierwszej chwili można powiedzieć, no cóż? Książka jak książka, co w tym odkrywczego? Mianowicie, powyższa pozycja zawiera opracowane materiały do przygotowania się do egzaminu ustnego w najnowszym jego zakresie – matury 2025. Wydawnictwo GREG zadbało, aby w ręce naszych dzieci nie trafił przysłowiowy „bubel”, lecz naprawdę rzetelnie opracowany materiał.
Pozycja, jak zwykle jest bardzo dobrze wydana. Duży format, przejrzyste treści, tabele, wykresy, zdjęcia. Wszystko w dobrych tonacjach, nie męczące oczu.
W pierwszej części „Matura. Język polski, egzamin ustny”, uczniowi zostaje wyjaśniona sama forma i przebieg egzaminu ustnego, szczegółowy opis zadań, zasady oceniania oraz praktyczne porady. Znajdziemy tu również spis 68 pytań jawnych, które teraz nie powinny nas zaskoczyć na maturze.
„Matura. Język polski, egzamin ustny”, podzielona została na poszczególne epoki literackie, od Starożytności, poprzez Barok, Pozytywizm, aż do Współczesności. W każdym z tych rozdziałów przedstawione zostały najważniejsze dla danego okresu utwory, w odniesieniu do pytania jawnego. Każdy z nich opracowany jest według następującego schematu: Wstęp, Teza, Argumentacja, Kontekst literacki, Podsumowanie. Dodatkowo, aby ułatwić uczniowi naukę, przy każdym omawianym pytaniu, oprócz lektury „wiodącej”, znajdziemy również Inne możliwości wyboru kontekstu literackiego, w postaci podanych sugestii literatury podobnej w swojej treści.
W „Matura. Język polski, egzamin ustny”, Wydawnictwa Greg nie ma żadnego przysłowiowego „lania wody”. Uczeń znajdzie w tym materiale tylko same konkrety, to co jest naprawdę najbardziej istotne. Dzięki takiemu zabiegowi, jego uwaga nie będzie niepotrzebnie rozpraszana i „zasypywana” niepotrzebnym natłokiem informacji.
Jednak, żeby
maturzyści nie mieli tak łatwo ze zdaniem egzaminu, CKE do pytania
jawnego, do którego można się przygotować wcześniej, losuje się
także pytanie niejawne. Ale i w tym momencie Wydawnictwo GREG nie
zostawia uczniów samych sobie, bowiem w ostatnim rozdziale „Matura.
Język polski, egzamin ustny” znajduje się szczegółowy opis
wymagań stawianych przez CKE przy egzaminie. Zawarte w pozycji mamy
trzy przykładowe polecenia, dzięki którym łatwiej będzie można
przygotować się do jego wykonania. Dodatkowo, maturzysta ma
możliwość na bieżąco kontrolować wymagania, nowe materiały,
dodatkowe arkusze, zadania – dzięki kodowi QR zawartemu w „Matura.
Język polski, egzamin ustny”.
Egzamin maturalny, jakby się mogło wydawać, to nie jest jednak tak do końca prosta sprawa. Bardzo duża ilość materiału i brak usystematyzowania może być odrzucająca w pierwszej chwili. Nie możemy do tego dopuści, aby nasz maturzysta mówiąc kolokwialnie – odpuścił sobie. Wspierajmy na tyle ile możemy oraz proponujmy dobre materiały do przygotowania, powtórek. Dając uczniowi bardzo dobrze zredagowane, kompendium, opracowanie takie, jak „Matura. Język polski, egzamin ustny”, Wydawnictwa GREG, jesteśmy nie tylko pewni tego, że wykorzysta je w pełni, ale również tego, że treść i forma nie zniechęcą go do dalszej nauki.
Współpraca z Greg