Ruiny zamku na LipowcuW Babicach koło Krakowa znajdują się ruiny gotyckiego zamku biskupiego Lipowiec. Niesamowite miejsce. Karolowa rodzina obok gór i jaskiń, bardzo lubi ruiny zamków...no dobra, ogólnie zamki:) 


 Dawniej do zwiedzania był cały zamek, obecnie na ostatnim piętrze jest cześć odgrodzona niedostępna do zwiedzania - z powodu spadających kamieni. Zamek ma 3 kondygnacje, 27 metrową wierzę. Na wierze można wyjść, jednak odradzam taką wyprawę z małymi dziećmi, schody przy ostatnim etapie...w zasadzie drabinka mogą stanowić problem dla małych dzieci podczas zejścia.


Na parterze znajdowały się następujące pomieszczenia (każde podpisane, wiec wiadomo w którym się znajdujemy): dziedziniec wewnętrzny, refektarz, kuchnia, spiżarnia, wozownia. Jest tez studnia która dawniej miała 50 m głębokości, a obecnie 25 oraz dyby. Pierwsze piętro to pokoje księży, szpital i kaplica. Drugie piętro to z kolei cele więzienne (w zamku mieściło się kiedyś więzienie) i pokoje dla służby.

W jednej z zamkowych sal na pierwszym pietrze znajduje się ekspozycja ukazująca historię Lipowca. Na Karolu duże wrażenie zrobiły prawdziwe kule armatnie (mamy etap rycerzy).

Zamek jest oświetlony, idąc korytarzami można oglądać zdjęcia innych zamków. Jest to miejsce z niezwykłym klimatem. Często organizowane są tam różnego rodzaju imprezy: np. Turniej Rycerski i Łuczniczy, Zlot Wiedźm i Czarownic (można przebrać się za czarownicę), Tajemnice Zamkowej Wieży czy Weekendowy bonus z kulturą.

Polecamy zapiekanki na dziedzińcu - tym zewnętrznym. Cena: 6 zł, jest wielka i pyszna:)

Wejście 6 zł cały bilet, za trzylatka bezpłatnie. Płatne już na dziedzińcu zamku. Kiedyś wejście na dziedziniec było bezpłatne.

Będąc w okolicach Lipowca można zaglądnąć do skansenu w Wygiełzowie, oraz odrestaurowanego Dworku obok skansenu.