Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami - MAGICZNA MUSZLA

Dziś siódmy eksperyment w ramach zabawy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami" jeśli macie ochotę przyłączyć się do nas zapraszam. Zasady zabawy są TU.


Dziś zrobiliśmy prosty iście wakacyjny eksperyment z topnieniem lodu zainspirowany wspominaną już w poprzednich postach książką "Fascynujące eksperymenty" autorstwa: Hermann Krekeler o Marlirds Rieper-Bastian. 

Do wykonania potrzebne są:
  • muszelka
  • nitka
  • kartka i nożyczki
  • plastelina
  • woda i zamrażalka:)
Z kartki wycinamy pasek długości około 10 cm, a szerokości 2-3 cm. Nacinamy drobno z jednej strony zwijamy i z drugiej związujemy nitką - tak aby wyszedł nam kwiatek:) U nas są dwa kwiatki.  Zrobiłam jeden podstawowy błąd, użyłam zbyt grubych kartek i kwiatki ładnie pływały w górze tylko chwilkę, potem opadły na dno. Następnie nitkę przyklejamy plasteliną do muszelki. Wlewany wodę i wkładamy do zamrażalki. Gdy już woda zamarznie nasza muszelkę wkładamy do przeźroczystego naczynia z wodą (my żeby dłużej był efekt włożyliśmy do zimnej wody z kranu). Kiedy lód się topi kwiatki wypływają na powierzchnię, na tyle na ile pozwala nitka którą są umocowane:) Mimo ze efekt o jaki chodziło był tylko chwilę, chłopcy byli zadowoleni. Powtórzymy eksperyment ale zamrozimy kwiatki w pudełeczku po jogurcie...żeby lodu było więcej, a tym samym żeby eksperyment dłużej trwał:)Pamiętam jako dziecko jak jeździłam na kolonie nad morze to kupowałam co roku takie zamknięte muszelki z wodorostami, które wrzucało się do wody, one się otwierały i "wyrastały" z nich kolorowe wodorosty. Ten eksperyment wywołał fajne wspomnienia:)

Uwierzycie że dziś nie potraktowaliśmy eksperymentu ani barwnikiem, ani tabletką musującą? Hehe chłopcy tak się wczuli w morskie klimaty, że zabawa przeniosła się na koc i tam tworzyliśmy makietę...ale o tym innym razem:)


 **********************
 W tym tygodniu bawiły się z nami takie blogi: