Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami - TAŃCZĄCE RODZYNKI

Dziś ósmy eksperyment w ramach zabawy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami" jeśli macie ochotę przyłączyć się do nas zapraszam. Zasady zabawy są TU.


Kiedy w książce "101 eksperymentów z wodą" zobaczyłam eksperyment nie wymagający wielkich przygotowań, a dający wielką frajdę i efekt WOW wiedziałam, że go zrobimy:)

Potrzebujemy:
  • szklankę
  • rodzynki
  • wodę mineralną koniecznie gazowaną.

Wodę wlewamy do szklanki i wrzucamy rodzynki, które zaczynają tańczyć w szklance i podróżują od dołu do góry otoczone bąbelkami. Rodzynki z bąbelkami tworzą jedną część, dlatego rodzynek dzięki sile wyporu unosi się do góry. Na górze bąbelek pęka i rodzynek który wtedy ma większą gęstość niż woda topi się. Cały proces przebiega w kółko. Bardzo fajnie to wygląda, niestety zdjęcia nie oddają tego eksperymentu.
Kiedy już nam się znudził taniec rodzynek potraktowaliśmy eksperyment brokatem który unosił się na wodzie, a następnie...tak, tak tradycja zachowana barwnikiem do jajek:) Nie zdążyłam zrobić zdjęcia, ale barwnik w proszku wrzucony do gazowanej wody ślicznie się rozpuszcza tworząc na chwilę piękne wzory.  **********************
 W tym tygodniu bawiły się z nami takie blogi: