"HISTORIA POLSKI DO KOLOROWANIA" - Wydawnictwo Olesiejuk

Kolorujemy i uczymy się z Wydawnictwem Olesiejuk od pewnego czasu. Kolorowanki nie nudzą się Karolowi, wręcz przeciwnie chętnie po nie sięga, nie tylko koloruje, ale też czytamy. Po Konstytucji 3 maja widziałam wielki niedosyt historii, dlatego kiedy zobaczyłam "Historię Polski do kolorowania" autorstwa Krzysztofa Wiśniewskiego i Barbary Kuropiejskiej wiedziałam, że to pozycja dla Karola. 


Kolorowanka jest formatu A3. Strony są częściowo pokolorowane dlatego zabawa z kolorowanką tego formatu nie jest nudna, szybko widać jej efekty co dodatkowo motywuje niecierpliwego artystę;) "Historia Polski do kolorowania" to streszczenie całej historii w tej jednej kolorowance. Tematy historyczne są poukładane chronologicznie z zachowaniem zasady: jeden temat = jedna strona. Dzięki czemu wszystko jest przejrzyste. Dodatkowym plusem są krótkie zwięzłe informacje pisane prostym przystępnym językiem dla dziecka. 


Nasza przygoda rozpoczyna się u pierwszych władców Polski, a kończy na polskich noblistach. Czyli poznamy jak powstało państwo polskie i kto to był Światowid. Dowiemy się jakie skutki niósł za sobą testament Krzywoustego i jak odbudowano państwo. Poznamy dynastię Jagiellonów i dowiemy się kim był Stańczyk. Pokolorujemy królów elekcyjnych i przeczytamy o bitwie pod Byczyną. Następnie przejdziemy do rozdziału o wojnach i sporach który zakończył świetność Rzeczypospolitej. Przeczytamy o końcu królestwa i dowiemy się co to jest Order Virtuti Militari. Pokolorujemy Henryka Dąbrowskiego i jego legiony po czym przejdziemy do Powstania Listopadowego gdzie dowiemy się m.in kim był Wielki książę Konstanty. Następnie przeskoczymy o 33 lata do powstania Styczniowego gdzie poznamy takie pojęcia jak kibitka, sztyletnik czy żuawi śmierci. Dowiemy się jak wyglądało życie po powstaniach i kim były dzieci z Wrześni, po czym przejdziemy do wolnej Polski i dowiemy się kim był Józef Haller. Kolejnym etapem jest II Rzeczpospolita i postać Józefa Piłsudskiego. Następnie przeczytamy o II wojnie światowej i państwie podziemneym. Pokolorujemy też Polskę powojenną i poznamy Rotmistrza Witolda Pileckiego.  Dowiemy się też jak tworzyła się opozycja i powstała Solidarność. Pokolorujemy okrągły stół i Polskich noblistów. Dodatkowo mamy przegląd jak zmieniały się granice Polski, kolorowankę Pałacu Prezydenckiego, a na samym końcu wszystkich władców których poznaliśmy dzięki kolorowance oraz zadanie aby uporządkować ich we właściwej kolejności. 

Niewątpliwie jest to pozycja godna polecenia dla każdego malucha zaczynającego swoją szkolną przygodę, ale też dla małych miłośników historii i pasjonatów kolorowanek wszelakich. Jest to też dobra pozycja dla rodziców...to takie minimum wiadomości historycznych które każdy dorosły powinien wiedzieć o naszym kraju, taka historia w pigułce. My z pewnością nie raz będziemy wracać do tej pozycji, będzie ona niezwykle pomocna już w szkole podczas powtórek wiadomości z historii. 

Oprócz tej kolorowanki Wydawnictwo Olesiejuk ma również:


Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. TU Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.