Piątki z eksperymentami - TORNADO W BUTELCE

Dziś trzeci już piątek w zabawie "Piątki z eksperymentami", jeśli chcecie się dołączyć możecie to zrobić w każdej chwili - zasady są TU.


Były u nas wulkany, były lodowce, tęcza, poduszkowce, deszcz w słoiku...nie było tornada. Do wykonania tego eksperymentu potrębujemy dwie butelki z nakrętkami. W obu nakrętkach robimy dziury - my robiliśmy wiertarką:) Następnie nakrętki sklejamy razem i w jednej z butelek wlewamy wodę a druga dokręcamy pustą. Następni kręcimy butelką z wodą i odwracamy...i mamy wir wodny przypominający tornado!
 


Co się dzieje podczas tego eksperymentu? Podczas zakręcenia butelką i odwrócenia woda przelewając się tworzy wiry. Wiry można obserwować w rzece (powstaje jeśli istnieje jakaś nierówność) czy nawet w wannie. Powstają tam gdzie prędkość przepływu się zmienia. W butelce taki wir to sposób przezwyciężenia siły lepkości. Taki wir ma kształt stożkowy, zbliżony do prawdziwego tornada.
Pomysł znalazłam TU, a wyjaśnienie TU.

Na koniec tradycyjne dodaliśmy barwnik do jajek i tabletki musujące. Nic a nic nie było widać, wiec pomysł był nietrafiony...ale za to frajda była wielka bo do takiej dużej butli można wrzucić naprawdę dużo tabletek musujących...jak dużo nie sprawiliśmy, mieliśmy tylko jedno opakowanie:P
 **************

Dziś bawiły się z nami blogi: