Piątki z eksperymentami - PRZEPOWIADANIE POGODY

Już szósty piątek z eksperymentami...w zeszłym tygodniu padł rekord blogów które brały udział, bo oprócz nas bawiło się eksperymentami jeszcze 9 blogów:) Każdy kto chce może jeszcze dołączyć - w każdym momencie zabawy, szczegóły znajdziecie TU.


Jako dziecko marzyłam o takim termometrze z góralem i góralką którzy pokazują jaka ma być pogoda. Gdy wyszła góralka miało padać, gdy góral miało świecić słonko. W tym roku kupiliśmy taki termometr...i się mocno rozczarowaliśmy. Jednak było to początkiem naszych rozmów o pogodzie.

W związku z tym zrobiliśmy doświadczenie pokazujące jak szyszka przepowiada pogodę:) Do eksperymentu potrzebujemy niewiele:
  • rozwinięta szyszka
  • szklanka
  • woda.Do szklanki wlewamy wodę, wrzucamy rozwiniętą szyszkę, czekamy i obserwujemy.


Po godzinie wyraźnie widać, że szyszka się zamyka.Po trzech godzinach zamknęła się całkowicie.Tu porównanie szyszki otwartej oraz naszej zamkniętej w eksperymencie:)


Szyszka tak reaguje na wilgoć. Przed utratą nasionek zamyka się kiedy ma nadejść deszcz. Obserwowaliśmy to w tym roku w górach i jak to Karol stwierdził "to naprawdę działa" :)

Inspiracją do tego eksperymentu była książka "Fascynujące eksperymenty" autorstwa: Hermann Krekeler o Marlirds Rieper-Bastian - genialna pozycja, niestety nigdzie niedostępna:( My mieliśmy z biblioteki.

W związku z tym eksperymentem powstanie u nas mała stacja przepowiadania pogody za pomocą szyszki...musimy tylko znaleźć odpowiednią (dużą) szyszkę:) Niebawem przeczytacie o naszej stacji na blogu;)


********************

Dziś bawiły się z nami blogi: