Eksperymenty dla ciekawskich. Domowe laboratorium - Wydawnictwo Zielona Sowa

Eksperymenty lubimy i bardzo często robimy. Znacie nasze "Piątki z eksperymentami"? Poszukując dobrych książek z tej tematyki trafiłam na Domowe Laboratorium Wydawnictwa Zielona Sowa. Są to dwie książki pt. "Eksperymenty dla ciekawskich" autorstwa Angeliki Zacheja.


Na rynku jest sporo książek o eksperymentach dla dzieci, ale właśnie te Wydawnictwa Zielona Sowa są moim zdaniem najlepsze. Każdy eksperyment opisany jest wg jednego schematu. Mamy zaznaczony stopień trudności: łatwe, trudne, w obecności dorosłego. Bardzo lubię takie rozwiązania, ponieważ dostajemy z góry informacje o poziomie doświadczenia. Następnie mamy listę potrzebnych nam rzeczy i wskazówki pomocne w wykonaniu eksperymentu. Po tym wstępnie przechodzimy do instrukcji która podana jest w punktach, krok po kroku. Dodatkowo z boku mamy zdjęcia poszczególnych etapów doświadczenia. Mamy tutaj też "dobre rady" które dodatkowo ułatwiają nasza pracę. Po tym wszystkim przychodzi czas na refleksję. Każdy eksperyment jest opatrzony pytaniem zamkniętym o tym co zaobserwowaliśmy oraz wnioskami, dlaczego tak się stało. Jeśli nie potrafimy odpowiedzieć, możemy po prawej stronie przeczytać wyjaśnienie szalonego profesorka o tym co zaobserwowaliśmy i dlaczego...oraz co nam się bardzo spodobało kilka zadań "dla ciekawskich" - czyli, jak to Karol uznał "dla nas". Tu dostajemy konkretne pytania/zadania dotyczące danej tematyki. Dzięki czemu dodatkowo pogłębiamy zdobytą wiedzę. Mamy też specjalne miejsce na  notatki - jednak, akurat ta część u nas jest zbędna, Karol stwierdził, ze po książkach się nie pisze...więc u nas to miejsce pozostanie puste (uwielbiam w nim ten szacunek do książek) przynajmniej do czasu kiedy to Franek zacznie pisać. Niektóre eksperymenty opatrzone są dodatkowo polami z ciekawostkami i miejscem na "inne spostrzeżenia". Na samym końcu mamy wolne miejsce na notatki. Każdy eksperyment to dwie strony - wszystko mamy tu jasno i czytelnie przedstawione.

Eksperymenty możemy wykonywać w domu, ale są też takie które polecane są do wykonania na polu. Nie potrzebujemy specjalnych odczynników czy specjalistycznego sprzętu. Jak sama nazwa wskazuje, są to domowe eksperymenty ze składników ogólnie dostępnych.

Część pierwsza to  35 eksperymentów. Które są bardzo różnorodne. Mamy tu np. tęczowy płyn, lód na smyczy, znikającego ducha, butelkowe tornado, wodny napęd, patyczkowego węża, silnik elektromagnetyczny czy magiczną siłę przyciągania.
Cześć druga składa się z 34 eksperymentów. Z książką możemy zrobić m.in. eksperymenty:  gaszenie ognia, elastyczny stworek, tęczowe zajączki, karmelki, magnesowy trik, mleczny kalejdoskop, mocarną butelkę czy witaminowy prąd. Dodatkowo na końcu otrzymujemy "Słowniczek młodego naukowca", wyjaśniający trudne pojęcia, np. fala dźwiękowa, elektrostatyczność czy turbina wodna.

Jak widać obie części posiadają bardzo różnorodne eksperymenty i z pewnoscią każdy znajdzie tu coś co go zainteresuje. Karol kiedy  pierwszy raz zabrał książki - od razu zaznaczał karteczkami co "KONIECZNIE" musimy zrobić. Franek z kolei chciał od razu wszystko zrobić.

Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 9+. Moi chłopcy mają 6 i 2 latka...i uważam, ze jest to genialna książka właśnie dla nich. Nie chodzi o to aby z dwulatka zrobić chemika czy fizyka...chodzi o dobrą zabawę, a taką z pewnością książki "Eksperymenty dla ciekawskich" dają! Jeśli jednak przez taką zabawę, kiedyś coś z tego wykiełkuje...to tylko się cieszyć:)

Książka może być też wspaniałą inspiracją dla nauczycieli. Takie lekcje z pewnością będą dla dzieci atrakcyjne i rozbudzą ciekawość poznawczą u dzieci.

Książka jest w twardej oprawie. Posiada ładną szatę graficzna. Na uwagę zasługuje solidne wykonanie. Całość stanowi piękny zestaw dla małego naukowca. 

Czy polecam? Oczywiście! To bardzo dobry sposób na zgłębianie nauki, poznajemy tu prawa fizyki, chemii...ale przede wszystkim super się bawimy. Różnorodność eksperymentów, sposób ich przedstawienia i opisania, forma przedstawienia sprawia, że jest to jedyna taka pozycja na naszym rynku. Nie znam dziecka które nie lubi eksperymentów. Jeśli Wasze dzieci również należą do tego grona, a Wam już brakuje pomysłów na domowe doświadczenia...polecam te dwie pozycje! Taki zbiór eksperymentów to gwarancja wspaniałej zabawy i nauki w jednym!