Pędzące żółwie. Wyścig do sałaty - EGMONT

Od dłuższego czasu czytając recenzje przymierzałam się do tej gry i dziś żałuję, ze tak długo zwlekałam! Mowa dziś o grze "PĘDZĄCE ŻÓŁWIE. WYŚCIG DO SAŁATY" Wydawnictwa Egmont.  Autorem gry jest Reiner Knizia, a ilustracje wykonał Rolf Arvi Vogt. 


Gra składa się z:
  • planszy,
  • 5 kolorowych figurek żółwi: czerwony, żółty, niebieski, zielony i fioletowy,
  • 5 płytek z żółwiami w ich kolorach,
  • 40 kart w kolorach żółwi z oznaczeniami: 5*++, 25+ , 10*-
  • 12 wielokolorowych kart z oznaczeniami 2* dwie strzałki, 3* jedna strzałka, 5*+, 2*-
  • instrukcji.Celem gry jest doprowadzenie swojego żółwia do sałaty. Wygrywa ten komu pierwsze się to uda. 

Grę rozpoczynamy losując po jednej płytce z kolorem swojego żółwia. Wylosowanej płytki nie pokazujemy innym graczom. Jest to kolor naszego pionka - żółwia. Na polu start ustawiamy wszystkie żółwie - nawet jeśli jest tylko dwoje graczy, zawsze w grze biorą udział wszystkie żółwie. Następnie każdemu z graczy rozdajemy po 5 kart. W trakcie gry po wykorzystaniu jednej z kart losujemy następną. Każdy gracz ma mieć cały czas po 5 kart. Grę rozpoczyna osoba która ostatnio jadła sałatę lub najmłodszy z graczy. Gracz decyduje którą z pięciu trzymanych w ręku kart wyłoży w danym momencie. Następnie wykonuje ruch zgodnie z instrukcją i kolorem żółwia na karcie. Podczas gry poruszamy się nie tylko swoim żółwiem, ale także żółwiami innych. Inni gracze nie wiedzą jakiego koloru jest nasz żółw. Karta z wielokolorowym żółwiem oznacza ruch dowolnym żółwiem na planszy. W sytuacji kiedy żółw wejdzie na pole na którym stoi inny żółw, wchodzi na niego i porusza się zgodnie z ruchami tego żółwia. Wyścig kończy się gdy któryś z żółwi dotrze do sałaty. Jeśli kilka żółwi dotarło to grę wygrywa gracz którego żółw jest na samym dole. Instrukcja to jedna dwustronna niewielka kartka, wszystko pisane jasno i konkretnie. Dla lepszego zrozumienia gry mamy rozrysowany przykład kilku wariantów wylosowanych kart. Wielki plus za instrukcję!

Gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy. Gra polecana jest  dla osób w wieku 5-105 lat;) Uważam, ze młodsze dzieci nie do końca będą się odnajdywać w grze i sugerowany wiek jest tu odpowiedni. Pięciolatek będzie już fajnie się bawił podczas gry. Szacowany czas rozgrywki to 20 minut. 

Gra jest wykonana solidnie, plansza jest dobrze wykonana, z grubej tektury. Żółwie są drewniane, kafelki z żółwiami są z grubej tektury, a karty z grubego kredowego papieru. Wszystko wykonane na najwyższym poziomie. Otwierając pudełko mamy produkt wysokiej jakości...zresztą jak wszystkie gry Egmontu.

Czy polecam? Tak! Super gra, sporo śmiechu i fajnej zabawy, a nutka tajemnicy dodatkowo podnosi atrakcyjność gry. Jest to dobry pomysł na niebanalny prezent który z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę!

W "pędzącej serii" są jeszcze: Pędzące ślimaki i Pędzące jeże.Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)