Mały doktor, Mały policjant, Mały podróżnik - Wydawnictwo Olesiejuk

Bardzo lubimy interaktywne książki, a takie które mają dodatkowo walory edukacyjne cieszą się naszym szczególnym zainteresowaniem. Wydawnictwo Olesiejuk ma ciekawą serię trzech książek z interaktywnym dźwiękowym długopisem:
  • Mały doktor
  • Mały podróżnik
  • Mały policjant

Wszystkie trzy książki stworzone są na podobnej zasadzie. Każda ma interaktywny długopis który jest niezbędny w podążaniu po kolejnych stronach książki. Mamy tu różne informacje do których są stworzone pytania. Właśnie tu potrzebujemy długopisu. Odpowiadamy na pytania naciskając długopis w naszym zdaniem odpowiednią czarną kropkę. Jeśli odpowiedź jest poprawna słyszymy dźwięk i twarz chłopca świeci się na zielono, jeśli odpowiedź jest zła twarz chłopca jest czerwona, a my słyszymy specyficzny brzdęk sygnalizujący zła odpowiedź. 

Całość jest wykonana niezwykle starannie i atrakcyjnie dla dziecka. Pisak jest plastikowy. Wykonany jest z dobrej jakości plastiku, umieszczony na górze książki w specjalnym plastikowym miejscu. Baterie w książce można bez problemu wymienić, dzięki czemu może ona nam służyć bardzo długo. Stony książki wykonane są z śliskiej tektury i są bajecznie kolorowe. 

Oprócz walorów estetycznych na uwagę zasługują tu aspekty edukacyjne. Książki uczą, wyjaśniają i sprawdzają wiedzę. Wiedza podana w książce jest w przystępny sposób, jest ona dostosowana do poziomy dziecka, wszystko jest jasno, czytelnie i bardzo atrakcyjnie przedstawione. Ponadto jest to seria która rozwija umiejętności obserwacji, koordynacji ręka-oko, logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów.

MAŁY PODRÓŻNIK


To przygody Kacpra z którym zwiedzamy świat. Przemierzamy tu las tropikalny, gdzie dostajemy wskazówkę aby nie dotykać tam jaskrawo ubawionych drzewołazów które są trujące, a ich kolor nas przed tym ostrzega. Następnie wybieramy się na sawannę, gdzie dowiemy się jakie drzewa są zapylane przez...nietoperze. Z sawanny przeniesiemy się na pustynię. Mamy tu sporo ciekawostek, m.in taką, że gekon potrafi chodzić nawet po suficie, wszystko dzięki dobrej przyczepności jego łapek. Po ciepłych klimatach czas na krainę śniegu i lodu. Wiecie, ze zając polarny gdy czuje zagrożenie ucieka skacząc jak kangur? a może wiecie jakie jest największe zwierzę na świecie? Jeśli nie to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję...bo ja nie zdradzę;) Następnie przenosimy się w góry, a jak góry to też i jaskinie. Jest tu także troszkę wiedzy o wulkanach, lawinach...ale i poczytamy o Yetim. W książce poznamy również podwodny świat. Wiecie, że jest ryba która potrafi poruszać się po lądzie? Kolejnym miejscem naszej podróży jest las. Przyda się nam tu kompas, znajomość grzybów...Ostatni przystanek to gospodarstwo. Wiedzieliście że na świecie są farmy hodujące krokodyle, węże czy pijawki? 

Mamy tu aż 100 pytań i odpowiedzi na tematy związane z książką. Pytania są ciekawie skonstruowane, wymagają od dziecka myślenia, kojarzenia. Bardzo lubię taką formę gdzie nie mamy wszystkiego wprost podanego, ale jednocześnie nie jest to zniechęcające do korzystania z pozycji. Bardzo przemyślana konstrukcja i dobrze dobrana wiedza.  

MAŁY POLICJANT


Podczas zabawy z książką towarzyszy nam policjant Bartek. Poznajemy tu zasady obowiązujące na drogach. Dowiemy się jakie zasady obowiązują pieszych. Wiedzieliście, ze dawno temu znaki były wyryte na kamieniach? Następnie mamy temat poświęcony jeździe na rowerze. Kto wie co to były kościotłuki? Kolejna strona poświęcona jest zdyscyplinowanemu pasażerowi. Bowiem, pasażer to też uczestnik ruchu:) Następnie przejdziemy do tematu poświęconemu ostrożności. Wiecie że "zebra" czyli przejście dla pieszych pierwszy raz tak oznaczone pojawiło się w 1951 r. w Londynie?  Osobny temat poświęcony jest podróży koleją. Dla nas ciekawostką jest fakt, że najszybsze pociągi pędzą z prędkością nawet 581 km/h, nie mają one kół, a poruszają się na poduszkach magnetycznych. Na bezpieczeństwo na drogach mają tez wpływ złe warunki drogowe i ten temat również znalazł się w książce. Na ostatniej stronie wybierzemy się na wycieczkę za miasto. Gdzie dowiemy się choćby jak możemy obronić się przed leśnymi zwierzętami:)


W książce znajduje się 110 pytań i odpowiedzi. Dzięki tej pozycji dziecko pozna znaki, zasady bezpieczeństwa na drodze, to jak należy zachować się w autobusie, pociągu czy lesie oraz dowie się wielu ciekawostek. 

MAŁY DOKTOR


W tej książce towarzyszy nam Olek. Pomaga nam odkryć jak zbudowane jest ludzkie ciało. Najpierw zaczynamy od szkieletu gdzie poznamy podstawowe kości. Po tym temacie przechodzimy do skóry. Wiecie ile waży nasza skóra? Po skórze czas na oddychanie. Olek ma narysowane płuca które są krótko opisane. Następnie przechodzimy do mięśni których mamy 600...dużo? Myślałam, że tak...ale dla porównania gąsienica ma ich 4 tysiące! Bardzo ciekawym rozdziałem jest ten poświęcony sercu i krwi. Kto wie jaki kolor krwi ma pająk? Poznamy też układ pokarmowy, gdzie dowiemy się m.in jaka długość ma jelito cienkie. Kolejnym tematem jest mózg i układ nerwowy. Ostatnia strona poświęcona jest komórką. Dowiemy się tu też co nieco o genach.Mamy tu 73 pytania i odpowiedzi z tematu anatomii człowieka. Wiedza jest tu podana przystępnie, prosto, krótko i konkretnie.


Czy polecam? Oczywiście, z pewnością każdy znajdzie pozycję która go zainteresuje. Naszym zdaniem Mały doktor to obowiązkowa książka na półkach każdego dziecka. Z kolei Mały podróżnik to pozycja dla pasjonata geografii i biologii (wymarzona pozycja Karola), a Mały policjant zadowoli wszystkich maluchów lubiących pojazdy - Franek ją uwielbia. 

Nauka przez atrakcyjną zabawę plus ciekawie dobrana wiedza oraz przystępna cena książek...czego chcieć więcej?

Książki można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.