DRAPIEŻCY I OFIARY - Wydawnictwo AMW


Karol to prawdziwy mól książkowy. Jednak ma już swoje książkowe typy. Wszelkie pozycje dotyczące zwierząt są dla niego numer jeden. Szukając takich których jeszcze nie ma, trafiłam na Wydawnictwo AWM i książkę z serii Bądź odkrywcą pt. „DRAPIEŻCY I OFIARY”.Świetna pozycja! W domu ochy, achy i radość nieziemska. Bo to nie jest zwykła książka o zwierzętach i roślinach, to książka o tym jak niebezpieczny jest świat przyrody. Pokazane są tu sposoby w jakie zwierzęta na siebie polują, jak się bronią. Są tu również rośliny które posiadają liczne trucizny. Zwierzęta do obrony i ataku wytwarzają różnego rodzaju bronie –żuwaczki, silne szczęki, rogi, pazury, dzioby, żądła czy jadowite kolce. Rośliny również mają swoje sposoby do zwabienia ofiary.Książka zawiera przegląd niebezpiecznych kręgowców, bezkręgowców oraz roślin. Na końcu znajduje się słowniczek przybliżający nowe pojęcia. Warto zwrócić uwagę na starannie dobrane realistyczne zdjęcia. Zbliżenia pozwalają lepiej przyjrzeć się zwierzęciu czy roślinie i poznać jego broń. Na nas ogromne wrażenie robiło zdjęcie niedźwiedzia grilli i jego…pazurów! Jednak mamy tu też informację jak się ustrzec ataku czy się zachować w sytuacji zagrożenia. Wybrane zwierze czy roślina ma dodatkowo swoją fiszkę z opisem rozmiarów, wagi czy innych cech charakterystycznych.

Wiedzieliście, że muchy ślepak i jusznica chętnie w upalne dni lata piją krew ludzi. Należy także uważać na śluz ślimaków nagich który zawiera substancję trującą. Z kolei rośliny mięsożerne, nam ludziom nie zagrażają. Lepiej ich jednak nie dotykać, z uwagi na odczyny alergiczne.Tekst napisany jest przystępnym językiem dla dziecka, nie m tu zbyt dużo informacji, dlatego jest to dobra pozycja dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Książka jest w twardej oprawie, a strony ma z papieru kredowego. Wydanie jest bardzo ładne i estetyczne, dlatego też być dobrą propozycją na prezent.

Jeśli obawiacie się tu drastycznych scen, to spokojnie. Takich tu nie ma. Jest to bardzo dobra pozycja do przybliżenia dzieciom też tej drugiej drapieżnej strony przyrody. Gorąco polecam. Z serii Bądź odkrywcą ukazały się dodatkowo:  Drapieżne koty, Jadowite pajęczaki, Mięsożerne rośliny, Trujące grzyby, Krwiożercze mrówki.