BUDOWA ZAMKU - Foxgames

Tematyka smoków i zamków nieustannie u nas powraca. Dlatego szukam ciekawych pozycji w tym temacie. Tak właśnie trafiłam na grę „BUDOWA ZAMKUWydawnictwa Foxgames.Opakowanie gry zawiera:
-          4 tekturowe płytki z wieżą,
-          45 kart muru ponumerowanych od 2 do 46,
-          instrukcję.


W niedużym pudełeczku mamy 4 tekturowe płytki startowe z wieżą która ma numer 1. Nie mam tu pionków ani kostki, a gracze są rozróżniani po kolorze flagi. Po wyborze swojej wieży gracz ustawia ją po swojej lewej stronie. Na środku stołu układamy potasowane karty muru (45 sztuk) obrazkami do dołu. Celem gry jest budowa zamku. Wygrywa gracz który najszybciej zbuduje zamek składający się z 10 elementów – czyli 1 płytka startowa i 9 kart muru.

Grę rozpoczyna uczestnik który był ostatnio w zamku lub najmłodszy z graczy, a następnie rozgrywka toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gracz wybiera spośród rozłożonych na środku kart muru jedną i ją odkrywa tak aby inni uczestnicy widzieli na niej obrazek i numer. W tym momencie gracz może dołożyć kartę do prawej krawędzi zamku lub odłożyć ją na miejsce z którego została zabrana. Cała zabawa poleca na tym, że każda kolejna karta dokładana do zamku musi mieć numer wyższy od poprzedniej. Dlatego jeśli na samym podatku rozpoczniemy od wysokich numerów szansa na wygraną maleje. Bowiem, raz dołożonej karty nie można usunąć czy przeskoczyć i zostaje ona do końca gry w tym miejscu. W sytuacji, gdy graczy wylosuje kartę niższą niż jego ostatni numer odkłada ją na stół. Wygrywa gracz który pierwszy wybudował swój mur.

Mamy też drugi wariant gry, który nam się bardzo spodobał. Otóż oprócz budowy muru zbieramy tu punkty – każda karta to 1 punkt. Dodatkowo, niektóre karty mają namalowane postaci, za które są odpowiednio punktowane:
- król = 3 punkty
- królowa = 3 punkty
- rycerz = 1 punkt
- księżniczka = 1 punkt
- para rycerz i księżniczka = 1 punkt.
Mamy tu także kartę Czarnoksiężnika, która posiada magiczną moc. Osoba mająca tę kartę raz w ciągu gry może dołożyć wyciągniętą kartę pomiędzy inne karty w murze. Oczywiście wygrywa gracz, który zdobył największą ilość punktów.

Instrukcja na którą zawsze zwracam uwagę w grach jest tu pisana jasno, konkretnie i czytelnie. Nie ma tu zbędnych opisów, są przykłady które pomagają lepiej ją zrozumieć. Wielki plus za instrukcję.

Rozgrywka przeznaczona jest dla 4 graczy w wieku 6-106 lat. Karol ma 7 lat i świetnie sobie z grą radził...zwłaszcza, ze ciągle udawało mu się wygrywać

Czy polecam? Tak. I to nawet bardzo! Gra jest ciekawa, ładnie wykonana, nie zajmuje za dużo miejsca na półce, a daje sporo fajnej zabawy. Szczerze, to nie sądziłam, że karciana gra tak mnie wciągnie

 Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)