Karty Grabowskiego

Ilekroć widziałam wpisy na temat kart Grabowskiego zastanawiałam się co w nich jest takiego magicznego, że każdy się nimi zachwyca...teraz mamy je i my i zrozumiałam ten fenomen! Mamy zestaw "Mamy zestaw Kart Grabowskiego Gry logiczne". Autorem zestawu jest Andrzej Grabowski i Justyna Grabowska - Dybek. 


Zestaw składa się z:
  • tali kart w kolorze - czerwonym, zielonym i niebieskim,
  • patyczków w kolorze - żółtym, czarnym, czerwonym'
  • pionków w kolorze - biaym, zielonym, czerwonym i bordowym
  • kostki,
  • książki.

Karty są skierowane do dzieci w wieku 5-9 lat. Są uniwersalne i mogą być używane zarówno w domu, jak i przez nauczycieli w szkole. Karty wykonane są z sztywnych kartek, patyczki są z solidnego plastiku - jest to zestaw który z pewnością posłuży na długo. Może to być dobre urozmaicenie w procesie nauki matematyki. Książka która ma 256 stron to dość nietypowa instrukcja, która zawiera 76 propozycji różnorodnych pasjansów i gier karcianych. Z pewnością, każdy znajdzie tu coś co go zainteresuje. Zasady gry zostały dokładnie opisane. Dodatkowo każda gra ma zaznaczony swój stopień trudności.


Zestaw i jego elementy mogą być wykorzystane jako liczmany, rekwizyty do pasjansów, gier, zagadek, łamigłówek, gier planszowych czy aerobiku umysłu. Ważne, jest tu dostosowanie poziomu do dziecka, tak aby nie był za trudny bo dziecko może się zniechęcić, a nie o to przecież chodzi. 

My postanowiliśmy codziennie grać w jedną grę. Dzięki czemu karty się nie znudzą, codziennie będziemy mieć kontakt z matematyką, dokładnie przeanalizujemy daną grę. Przy okazji zaznaczamy te gry, które cieszą się szczególnym u nas zainteresowaniem. 

Na razie naszą najulubieńszą grą jest "Rodzynek". Każdy z graczy otrzymuje po jednej karcie w każdym kolorze. Prowadzący układa kolorowe karty np. 6 odkryte w rzędzie. Gracze zapamiętują ile kart jest w danym kolorze. Następnie karty zostają potasowane i z zakrytych kart jeden z graczy wybiera kartę, która jest tzw. rodzynkiem i pozostaje ona zakryta. Pozostałe karty odkrywamy. Każdy gracz ustalają jakiego koloru jest karta która jest rodzynkiem, wybiera z pośród swoich kart kolor ich zdaniem rodzynka i układa ją przed sobą. Następnie na znak prowadzącego odkrywam swoje karty i sprawdzamy rodzynka. Kto wygrał otrzymuje żółty patyczek - czyli jeden punkt.
Warto tu zaznaczyć, że to nie jedyne Karty Grabowskiego. W ofercie są również karty do nauki tabliczki mnożenia oraz do dodawania i odejmowania - TU. 

Karty Grabowskiego uczą logicznego myślenia, trenują pamięć i skupienie się...są genialną bazą do nauki matematyki. Czy polecam? Tak. Z pewnością jest to bardzo dobra inwestycja...która zwróci się szybciej niż nam się to wydaje:)