O srebrnej łyżeczce - Egmont

„Poczytaj ze mną” to seria wyjątkowych książeczek Wydawnictwa Egmont. To zaproszenie do magicznego świata literatury. Poznamy tu książki z gatunku: humoru, baśni, przygody, fantasty, kryminału, bajki, reportażu, eposu czy przypowieści. Książki poruszają ciekawą tematykę, dzięki temu, dziecko od najmłodszych lat poznaje różne gatunki literackie. My przygodę z tą serią rozpoczęliśmy od przypowieści „O srebrnej łyżeczce” autorstwa Justyny Bednarek.


Na samym początku dziecko dowiaduje się co to jest przypowieść. Wyjaśnienie jest bardzo przystępne i ciekawe. Z pewnością taka forma na długo zostanie w pamięci dziecka. Następnie przenosimy się do stworzenia świata. Bardzo ciekawie jest tu wyjaśnione co to jest „nic”. Kiedy już Stwórca stworzył świat, poznajemy państwa Lahmanów do których trafia wyjątkowa srebrna łyżeczka. Dzięki niej rodzina przeżywa wiele wyjątkowych przygód. Warto zaznaczyć, że książkę przeplata wiele przypowieści z kultury żydowskiej. Łyżeczka też zaprzyjaźnia się z synem Państwa Lahmanów – Dawidem. Nawiązują oni wyjątkową więź, a mały Dawid jest nawet w stanie oddać łyżkę koledze, niż pozwolić ją przeciąć na pół. Jakie losy i przygody spotkały rodzinę Lahmanów i co jeszcze wydarzyło się w Cieplicach...odsyłam do tej pozycji.
Książka pisana jest dużą czcionką, co ułatwia dziecku zaczynającemu czytanie samodzielne zgłębianie tej pozycji. Wydana jest w miękkiej okładce. Kolorowe ilustracje stworzył Daniel de Latour.


Nam książka bardzo się podoba. Forma i język mnie urzekły. Jesteśmy ciekawi innych książek z tej serii i z pewnością na tej jednej nie poprzestaniemy.