Tomcio i wiosenne porządki - EGMONT

WydawnictwoEGMONT ma ciekawą wiosenną grę. Mowa tu o „Tomcio i wiosenne porządki”, to wyjątkowa kolorowa zabawa w robienie porządków.


W pudełku znajdziemy:
  • 6 częściową planszę z pomieszczeniami,
  • 18 przedmiotów,
  • 1 drewnianą figurkę Tomcia,
  • 6 drewnianych dysków,
  • 1 kolorową kostkę,
  • instrukcję.


Przed rozpoczęciem gry należy ułożyć okrąg z 6 plansz. Elementy z obrazkami należy umieścić w środku. Obok planszy z kolei kładziemy kostkę i 6 dysków. Grę rozpoczyna gracz który ostatnio sprzątał swój pokój, a następnie kolejka idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na planszy z wyrzuconym kolorem należy umieścić figurkę Tomcia i odnaleźć w środku jeden pasujący przedmiot do jednego z trzech otworów. Gdy kostka wskazuje już uporządkowany fragment planszy, przenosimy Tomcia w dowolne miejsce. Jeśli gracz wybierze niewłaściwy przedmiot, odkłada go na środek, a do gry przystępuje kolejny uczestnik. Jeśli dołoży się trzeci przedmiot do planszy w nagrodę za posprzątane pomieszczenie otrzymuje się 1 dysk. Gra kończy się jak wszystkie plansze są już zapełnione. Wygrywa osoba mająca najwięcej dysków.
Drugi wariant gry nieco już trudniejszy zakłada, że przedmioty do uporządkowania są odwrócone obrazkami do spodu. Jest to genialny trening pamięci.  
Instrukcja jest tu nietypowa. Najpierw mamy krótki list od autora gry Marco Teubnera. Następnie jest wprowadzenie o bałaganie i dopiero wtedy przechodzimy do opisu gry. Cała instrukcja jest bajecznie kolorowa i konkretna.

Gra skierowana jest dla dzieci 3+ i uważam, że wiek jest tu właściwie określony. Czas rozgrywki to 10-15 minut, dzięki czemu trzylatek nie nudzi się i dobrze bawi. Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy.


Całość wykonana jest bardzo starannie. Plansze i przedmioty są z tektury. Wszystko jest idealnie wycięte, a elementy pasują do siebie. Figurka Tomcia jest z drewna, nie ma ostrych krawędzi i jest to atrakcyjne urozmaicenie gry.  
Jest to gra w której gracz musi wykazać się sprytem, refleksem i zdolnością kojarzenia. Gra uczy rozpoznawania kolorów, dopasowywania kształtów, może też w niektórych przypadkach motywować do sprzątania. U nas gra okazała się prawdziwym hitem u Frania, który za niedługo skończy 3 latka.

Jeśli nas czytacie to wiecie, że bierzemy udział w projekcie Grajmy!, który promuje planszówki wśród dzieci. Właśnie projekt Grajmy! poleca tę grę o czym możecie przeczytać na pudełku. Jest to bardzo dobra rekomendacja dla gry.  


Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)