Botanika dla malucha - Clementoni

Jak wprowadzić dziecko w świat nauk botanicznych? Jeśli nie macie pomysłu to firma Clementoni przychodzi z pomocą. Seria, którą się zachwycam od bardzo dawna, czyli Naukowa Zabawa ma w swojej ofercie „Botanikę dla malucha” w wersji Junior. Zestaw jest tak skonstruowany, aby dziecko mogło poczynić pierwsze kroki w świecie nauk botanicznych.


W tekturowym i sztywnym pudełku w formie walizki znajdziemy:
 • konewkę,
 • 1 dużą doniczkę,
 • 2 małe doniczki,
 • 3 podstawki pod doniczki,
 • łopatkę,
 • grabki,
 • linijkę,
 • pipetę,
 • pincetę,
 • naczynko do kiełkowania,
 • pojemnik na nasiona,
 • torf,
 • saszetkę z nasionami,
 • instrukcję.Zestaw przeznaczony jest dla dzieci 4+. Jednak myślę, że trzylatek pod nadzorem rodziców spokojnie może wykonywać te doświadczenia. U nas Franek ogrodnik miał bardzo dużą frajdę. Po rozpakowaniu zawartości pudełka był efekt WOW! Z zestawem dziecko dowie się czego rośliny potrzebują do wzrostu, co rodzi się z nasiona, jak wygląda cykl życiowy rośliny, zaobserwuje kwiat który staje się owocem i zrobi szereg ciekawych doświadczeń. Może nie wyrośnie z dziecka ogrodnik, ale z pewnością stanie się to początkiem do zaszczepienia pasji do nauki i wiedzy.

Na samym początku dziecko musi posegregować nasiona, taka zabawa w Kopciuszka;) Nawet nie przypuszczałam, że chłopcy będą mieć z tego taką frajdę! Następnie na wacie posadziliśmy nasze nasionka. Kiedy już wykiełkują, przesadzimy je do doniczek. Zestaw rozwija zmysł obserwacji, logicznego myślenia i sprawność manualną. Ponadto uczy odpowiedzialności za roślinki i ćwiczy cierpliwość, bo na efekty dziecko musi poczekać.

Plastik jest wysokiej jakości i wszystkie elementy z pewnością na długo posłużą. Podoba mi się to, ponieważ nawet jeśli roślinki już przekwitną możemy posadzić zupełnie inne i na nowo bawić się nauką. Warto zaznaczyć, że wszystkie elementy mają bezpiecznie zaokrąglone zakończenia, dzięki czemu dziecko w zabawie nie zrobi sobie krzywdy. Ponadto wszystkie narzędzia mają estetyczny kształt przyciągający uwagę.

Instrukcja ma formę ilustrowanych kart. Oprócz informacji jak wykorzystać nasz zestaw, mamy sporą dawkę wiedzy na temat roślin. Wszystko opatrzone jest rysunkami, krótkimi opisami dzięki czemu dziecko z tej zabawy wynosi sporą dawkę wiedzy. Ponadto dzięki ilustracjom jak wykonać doświadczenia wie jakie kroki będą poczynione, przez co może poczuć się samodzielny. Bardzo podoba mi się przedstawiony na kartach cykl życiowy roślin oraz portret rośliny, czyli podział na główne jej części. Język jest tu idealnie dostosowany do dziecka. Rodzic z kolei ma pod ręką wszystko co potrzebne aby wprowadzić malucha w ten ciekawy świat przyrody. Polecenia do doświadczeń również są ciekawie zaznaczone, nie mamy tu suchych poleceń, za to są np.: „obudź twoje nasionka”, „a teraz czas na wzrost”, „pokoloruj rośliny” „nowe rośliny z korzenia”.

Warto zaznaczyć, że firma Clementoni jest rzecznikiem produkcji przyjaznej dla środowiska naturalnego. Aż 85% papieru, którą używa firma pochodzi z recyklingu, a używane farby mają niewielkie oddziaływanie na środowisko. Firma nie odprowadza odpadów przemysłowych. 70% odpadów jest segregowanych i poddawanych recyklingowi. Jest to jedna z naszych ulubionych firm. Uwielbiamy bawić się nauką, dodatkowo jakość jest tu bardzo wysoka plus dbanie o środowisko naturalne sprawia, że zabawki Clementoni są u nas numer jeden!


Czy polecam? Tak! Widząc radość z zabawy u mojego trzylatka, uważam, że zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym to świetny pomysł na zabawę botaniką. Zestaw, ze względu na wysoką jakość może też być dobrym i oryginalnym prezentem dla dziecka.