„Poznaj swój kraj! Polska historia” - Wydawnictwo Aksjomat

Historia to u nas temat hm, niespecjalnie atrakcyjny. Przyszedł jednak czas na jej zgłębienie, zwłaszcza, że mieszkamy w mieście dość mocno związanym z historią właśnie. Szukając książek, które nieco przybliżą i pomogą zrozumieć oraz polubić tę dziedzinę trafiłam na „Poznaj swój kraj! Polska historia” autorstwa Hanny Krawczyk-Warskiej a wydanej przez Aksjomat.


Jest to kompendium wiedzy o dziejach naszego kraju od Piastów do roku 1989. To także najważniejsze sylwetki wielkich Polaków. W książce znajdziemy sporo ciekawostek, liczne opisy oraz mnóstwo ilustracji, które zostały bardzo dobrze dobrane aby zaciekawić dziecko. Na dole niektórych stron znajdziemy oś czasu, która pomaga nam określić czas w historii. 


Dostaniemy tu również wyjaśnienie trudnych pojęć, które zawarte są w słowniczku przeplatającym różne strony książki. Na końcu znajduje się spis najważniejszych dat z naszej historii. Mamy tu także spis dynastii z poszczególnymi władcami i datami ich panowania – genialne rozwiązanie, zawsze w szkole miałam z tym problem, kto i kiedy panował. Tu mamy krótki spis i wszystko jest jasne. Możemy także prześledzić, jak wyglądał Orzeł Biały na przestrzeni wieków. Przyznam się Wam, że zrobiło to na mnie spore wrażenie, bo nie miałam świadomości, że było aż tyle zmian.
Miękka okładka, kredowy papier i kolorowe strony zachęcają do zgłębiania wiedzy. Dodatkowym atutem, jest język jakim książka jest napisana. Jest on zrozumiały dla dziecka. Dostajemy tu konkretna wiedzę bez zbędnych nudnych opisów. Ciekawa formuła zachęca do pracy z tą pozycją.

Czy polecam? Oczywiście, że tak. Ciekawa pozycja na rozpoczęcie przez dziecko przygody z historią. Która niekoniecznie musi być nudna. Na koniec przytoczę cytat z książki, który bardzo mi się spodobał i skłonił do refleksji: „Historia...Fundament edukacji. Jest ponoć nauczycielką życia i podobno lubi się powtarzać. Nasze dzieje, nasza duma i okazja do refleksji, co możemy zrobić lepiej, by ustrzec się od błędów”.

http://www.aksjomat.com/