Piątki z eksperymentami - FUN pearls

14.
Dziś czternastyy eksperyment w drugiej edycji Piątków z eksperymentami. Jeśli chcecie się bawić z nami, zasady są TU. Jeśli nie macie pomysłu na eksperyment, może zainspirujecie się 315 eksperymentami jakie były w pierwszej edycji.


Uwielbiamy eksperymenty Funiversity o czym mieliście okazję na blogu przekonać się nie raz. Są na tyle proste, że dziecko samo jest w stanie je wykonać. Instrukcja jest w formie rysunków co dodatkowo sprzyja samodzielnej pracy dziecka. Dodatkowo dostajemy wyjaśnienie co zachodzi podczas doświadczenia co bardzo pozytywnie wpływa na walory edukacyjne tej serii. Dziś zajęliśmy się zestawem FUN pearls i w te zimowe dni postanowiliśmy przywołać zapach wiosny.


W pudełku znajdziemy:
  • suche kulki hydrożelowe,
  • aromat,
  • dużą probówkę z zakrętką,
  • woreczek z tasiemką,
  • instrukcję.


O hydrożelu już sporo u nas było. Zastosowane w eksperymencie kulki to nietoksyczne substancje polimerowe zwane superabsorbentami, ponieważ każdy ich gram potrafi wchłonąć 300 ml wody. W doświadczeniu możemy przekonać się, że nie tylko chłonie wodę, ale również rozpuszczone w niej aromaty. Dzięki czemu nasze kulki pięknie pachną, a zamknięte w woreczku są doskonałym odświeżaczem powietrza.

Wykonanie eksperymentu jest niezwykle proste. Przygotowujemy 80 ml wody, którą wlewamy do szklanki. Następnie dodajemy aromat i wszystko dokładnie mieszamy. Do woreczka wsypujemy suche kulki hydrożelowe i mocno związujemy. Kolejnym krokiem jest zanurzenie woreczka w szklance z wodą. Po 12 godzinach kulki pęcznieją i wypełniają cały woreczek. Nasz odświeżacz jest już gotowy. Całość prezentuje się bardzo ładnie, a zapach jest delikatny i przyjemny.
Instrukcja zawiera sporo informacji na temat narządu węchu oraz zasad bezpieczeństwa podczas pracy z tym zestawem.  Gorąco polecamy ten eksperyment. U nas pięknie pachnie dzięki czemu można zapomnieć o niesprzyjającej pogodzie;)

                                       *******************

Dziś bawiły się z nami blogi: