BATYSKAF - Granna


Nadal pozostajemy w podwodnym królestwie gier. Tym razem z BATYSKAFEM. To najnowsza gra Granny, która zwyciężyła w konkursie „Wymyśl grę, zostań autorem Granny”. Autorem gry jest Paweł Nowak-Reitz, a ilustracje wykonane są przez illutype.


W pudełku znajdziemy:
  • planszę,
  • 30 żetonów zwierzątek,
  • 60 kart tlenu,
  • 4 żetony batyskafu,
  • 1 żeton pierwszego gracza,
  • instrukcję.

Celem gry jest zanurzanie się batyskafem i zbieranie najciekawszych zwierząt.


Przed przystąpieniem do gry rozkładamy planszę i wybieramy swój batyskaf. Następnie tasujemy żetony zwierzątek i kładziemy je obrazkiem do dołu na polu w prawym dolnym rogu planszy. Z kolei potasowane karty tlenu układamy w dolnym lewym rogu. Liczbę zwierzątek dobieramy do liczby graczy: 2 graczy – 5 żetonów, 3 graczy – 6 żetonów i 4 graczy – 7 żetonów. Żetony zwierzątek układamy na planszy na głębokościach wskazanych na danym żetonie. Żeton pierwszego gracza czyli konik morski, trafia do osoby, która ostatnio czytała lub oglądała coś o podwodnym świecie. Na początku tury zabieramy 1 kartę tlenu z wierzchu talii. Mamy opcję ruchu zgodnie z tym na co pozwala nam karta tlenu, lub pozostać na miejscu – wówczas dobieramy drugą kartę tlenu. Każdy bąbelek na karcie tlenu pozwala poruszyć się o 100 metrów. W jednym ruchu można zanurzyć się i wynurzyć lub zanurzyć i pozostać (jeśli nie mamy kart tlenu). Od 200-600 metrów jest strefa ryzyka. Jeśli gracz się w niej znajdzie, za wypłynięcie z niej otrzymuje 2 karty tlenu. Jeśli uda nam się zdobyć żeton zwierzątka, kładziemy go przed sobą obrazkiem do góry. Po każdym upolowanym zwierzątku na planszy uzupełniamy brakujące żetony zwierzątek. Jeśli na wybranej głębokości jest kilka zwierzątek, to możemy zanurzyć się pod dowolny żeton. Istotny jest tu rząd, a nie kolumna.
Gra zbliża się ku końcowi gdy zabraknie kart tlenu. Karty tasujemy i układamy je z powrotem na planszy, następnie uczestnicy, którzy nie wykonali ruchu w tej turze dobierają kartę. Gdy każdy z graczy wykona ruch, Gra się kończy i podliczamy punkty.

Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy i skierowana jest do dzieci w wieku 7+. Szacowany czas rozgrywki to 30 minut.

Wszystkie elementy są bardzo starannie wykonane. Obrazki są zabawne, bardzo kolorowe i jest to spore uatrakcyjnienie gry. Z tyłu planszy mamy rozrysowane wszystkie zwierzęta z ich głębokościami. Dodatkowo, co nam się baaaardzo spodobało w instrukcji wszystkie zwierzęta mamy opisane.

Gra jest wciągająca i dostarcza sporo emocji i dobrej zabawy. Gorąco polecam.
Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)