Rekin - Granna

Dziś zabieramy Was w podróż w głąb morza pełnego rekinów. Wszystko jest możliwe z grą REKIN od Granny. Autorem gry jest Arpad Fritsche, a ilustracje wykonał Dovydas Ciuplys. To właśnie obrazek rekina na pudełku sprawił, że Karol dość mocno zainteresował się tą pozycją. Z kolei ja czytając jej recenzje i opisy wpisałam ją na naszą listę „must have”, a dziś kiedy w grę graliśmy już kilkanaście razy z czystym sumieniem mogę ją Wam polecić.W pudełku znajdziemy:
  • planszę rafy,
  • 16 małych rybek (po 4 w kolorach: czerwony, żółty, niebieski, zielony)
  • 6 drapieżników 3 rozmiarach (po 2 sztuki w każdym),
  • 4 rybki przypominajki,
  • 2 kostki,
  • instrukcję.


Celem gry jest dopłynięcie małej rybki na rafę. Na wstępie gry rozkładamy planszę. Wybieramy swój kolor rybki i naprzemiennie z pozostałymi graczami układamy je na planszy za kotwicą. Jeśli gramy tylko w 2 lub 3 osoby to i tak dodajemy pozostałe rybki. Na rafie umieszczamy 3 drapieżników, każdy w innym rozmiarze. Pomiędzy nimi musi być minimum jedno wolne pole. Każdy gracz zabiera okrągłą rybkę przypominajkę w jakim kolorze ma swoje rybki. Podoba mi się pomysł z przypominajkami, bo często podczas gry zapominamy jaki kolor jest nasz. Rybki i drapieżniki mogą wykonywać ruch w górę, w dół i do przodu. Nie wolno im się cofać i poruszać na ukos.
Rzucamy dwoma kostkami. Kolory jakie wyrzucimy decydują o tym jakie rybki się poruszają. Rybki poruszają się w prawą stronę planszy, a drapieżniki w lewą. Jeśli na kostce wypadnie drapieżnik, musi on zostać przesunięty na planszy. W sytuacji gdy znajdzie się na tym samym polu co rybka, natychmiast ją pożera i rybka znika z planszy. Jeśli na kostce wypadnie drapieżnik i rybka w pierwszej kolejności przesuwamy drapieżnika. Gdy gracz wyrzucił dwie rybki to przesuwa je zgodnie z kolorami na kostce. Rybki można przesuwać tylko na puste miejsce na planszy. Jeśli to nie są rybki gracza, który rzucał kostką może je przesunąć tylko do przodu. Gra kończy się gdy na planszy zostaną rybki tylko w jednym kolorze lub gdy jedna z rybek wpłynie na rafę. Gracz, którego to była rybka wygrywa.

Gra wykonana jest z dużą starannością. Rybki i drapieżniki są zabawne, rafa i całe dno morza pięknie się prezentuje. Kostki są drewniane, a pozostałe elementy są z grubej solidnej tektury. Granna ma jakościowo bardzo dobre gry i z doświadczenia już wiem, że potrafią sporo przetrwać.


Gra skierowana jest do 2-4 graczy w wieku 5+. Szacowany czas rozgrywki to 20 minut. Jednak na jednej rozgrywce nie przestaniecie. Gra jest bardzo wciągająca! Dostarcza sporo śmiechu, emocji i napięcia. Tak naprawdę do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć kto wygra.  Gorąco polecam!
Post bierze udział w super projekcie: Grajmy :)