„Życie. Co to takiego?” - Zakamarki


Każdy rodzic wie, że dzieci potrafią całymi godzinami wymyślać różnorakie zabawy, rysować, oglądać bajki ale także potrafią całymi godzinami zasypywać nas pytaniami. I mogą to być pytania bardzo zróżnicowane. Od najbardziej prozaicznych, typu co będzie na obiad, po wręcz filozoficzne, egzystencjalne, dlaczego żyjemy, czy też na przykład – co to znaczy kogoś kochać? Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko pyta o sprawy, które naprawdę go interesują naszą powinnością jest aby rzetelnie i w miarę naszych możliwości wyczerpująco mu odpowiedzieć. Jednak możemy też zastosować pewną „metodę”, która pomoże nam rozwinąć u naszej pociechy umiejętność dyskutowania, wyciągania wniosków, szukania prawdy. Jeżeli mamy takie ambicje, aby dziecku nie udzielać tylko „suchych” odpowiedzi, ale aby wciągnąć go w dyskusję – oczywiście na poziomie zrozumiałym przez niego – wtedy możemy się posłużyć bardzo ciekawą książką. Mam na myśli książkę z serii Dzieci Filozofują, pod tytułem „Życie. Co to takiego?” autorstwa Oscara Brenifier, wydanej przez Wydawnictwo Zakamarki.

Od razu uprzedzam, iż nie jest to typowa książka, która według tytułu traktuje stricte o filozofii. Jest to pewnego rodzaju, nazwałabym pomocnik, ponieważ służy nam całym szeregiem pytań, które możemy zadać dzieciom w odpowiedzi na ich pytania, czego efektem będzie międzypokoleniowa dyskusja.


„Życie. Co to takiego?” podzielona jest na następujące części: Szczęście, Ambicja, Nieszczęście, Istnienie, Sens życia, Śmierć. Każda z nich jest ciekawie ilustrowana i posiada pytania, które pozornie wydają się może zbyt proste, jednak to tylko pozory. Włączając się w dyskusję z dzieckiem pomożemy mu otworzyć oczy na wiele aspektów podejmowanego tematu. Każdy rozdział zakończony jest krótką refleksją nad tym, co właśnie „przepytaliśmy” z dzieckiem.
Dzieci Filozofują to bardzo ciekawa seria, godna polecenia każdemu rodzicowi. Filozofia, czyli umiłowanie mądrości, może stać się „miłością” nawet małego dziecka, które tak naprawdę samo sobie z tego nie zdaje sprawy. Dzięki zadawaniu pytań dzieciom, między innymi tych zawartych w „Życie. Co to takiego?” rozwijamy w młodym umyśle nie tylko wyobraźnie, empatię, ale też wzbogacamy jego wiedzę, bowiem musimy być przygotowani na to, że jeżeli my pytamy to i dziecko może nas zapytać. I dzięki tej reakcji zwrotnej może uzyskać informacje na nurtujące go pytania.
W dobie powszechnej komputeryzacji, obecności mediów społecznościowych, które z pozoru tworzą poczucie przynależności i bycia ważnym dla drugiej osoby, stworzenie sobie samemu w rodzinie strefy dla najbliższych, w której możemy być ze sobą tak po prostu, być naturalnymi jest niezwykle ważne w procesie wychowania, dlatego polecam „Życie. Co to takiego?”, ponieważ dzięki tej książce, jej treści możemy nie tylko wspólnie spędzić czas rozmawiając mniej lub bardziej mądrze, ale także budować i scalać nasze rodzinne relacje.