„Jestem przedszkolakiem. Opowiadania dla dzieci. Wiosna” - Greg

Wreszcie przyszła upragniona i tak długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna! Czas budzącej się do życia przyrody, kwitnących kwiatów, coraz częstszych i dłuższych spacerów. Ta piękna pora roku zawitała również i do przedszkolaków z Wesołkowa, bohaterów książki „Jestem przedszkolakiem. Opowiadania dla dzieci. Wiosna”, autorstwa Agnieszki Antosiewicz, Wydawnictwa Greg.Wesołkowo, to nasi „starzy znajomi” z innych części serii „Jestem przedszkolakiem…”, to grupa dzieci, która doświadcza przeróżnych przygód, sytuacji. Jeżeli mamy trudności z odpowiedziami na nieraz „niecodzienne” pytania naszych pociech, to z pewnością pomocna okaże się wyżej wymieniona książeczka. Dzięki zabawnym historyjkom, pełnych humoru i dystansu jesteśmy w stanie przedstawić dziecku wiosenne wydarzenia, które „czekają” na nie w tą piękną porę roku. Podopieczni Wesołkowa wybiorą się na poszukiwanie wiosny, przekonają się o konieczności ciepłego ubioru, pomimo świecącego słoneczka, stworzą swój własny, przedszkolny ogródek i dokonają wyboru, co zrobić z pięknie wykonaną Marzanną. To tylko część opowiadań z książeczki.
„Jestem przedszkolakiem…”, to niesamowity zbiór pomysłów i można z całą pewnością powiedzieć, swojego rodzaju „rozkład jazdy” na wiosnę. Możemy my rodzice, ale i wychowawcy przedszkolni korzystać z pomysłów zawartych w zwięzłych, ciekawych bajkach autorstwa Agnieszki Antosiewicz. Opowiadania są też bardzo dobrą bazą wyjściową do rozpoczęcia dyskusji z dzieckiem odnośnie danego tematu. Wiadomą rzeczą jest, że przedszkolak nie musi znać i rozumieć pewnych tradycyjnych, religijnych zachowań – jak palenie Marzanny, malowanie pisanek, czy śmigus – dyngus. W pierwszej kolejności, czytamy dziecku bajeczkę, w której znani przez niego bohaterowie doświadczają jakiejś sytuacji, co pomoże mu łatwiej przyswoić sobie to, co sam będzie robić za jakiś czas. Bajeczka staje się gruntem do rozpoczęcia rozmowy i utożsamienia się z poznanymi wcześniej Wesołkowymi przedszkolakami. Ale, nie możemy myśleć, że w  „Jestem przedszkolakiem. Opowiadania dla dzieci. Wiosna” są tylko bajki o ładnych  i dobrych rzeczach. Nie ominie nas bowiem opowiadanie o ataku „straszliwego pająka” J, zjedzonym przez mrówki cieście, czy ospie Franka. Bardzo dobrym pomysłem autorki jest zawarcie bajeczki o Nowym. Kim jest owy Nowy? To Kubuś, chłopiec, który będzie uczęszczać do Wesołkowa od kwietnia. Przedstawiona została sytuacja od strony dzieci w grupie, ich zachowania oraz od strony Kubusia, dla którego to też nie była łatwa sytuacja. Do każdego przedszkola prędzej, czy później trafi jakiś „Nowy”. Myślę, że spokojnie można dzieci z grupy przygotować właśnie poprzez przeczytanie historii z Wesołkowa.

Trzeba zwrócić uwagę na język, pisownie, którą posługuje się autorka. Jest to specyficzny styl, ale nie w sensie górnolotny, oderwany od rzeczywistości. Wręcz przeciwnie - „Jestem przedszkolakiem. Opowiadania dla dzieci. Wiosna”, to zbiór bajeczek, które zaabsorbują nie tylko najmłodszych, ale z pewnością i dorosłych. Niewielu jest współczesnych autorów dziecięcych, którzy potrafią swoim piórem przemówić do przedszkolaków.
„Jestem przedszkolakiem…” to naprawdę książka godna polecenia. Do jej atutów należy także bardzo ładne, wydanie. Twarda oprawa, z miłego w dotyku materiału, ciekawe, kolorowe ilustracje – można powiedzieć – takie w sam raz dla dzieci, no i oczywiście strona merytoryczna. Polecam każdemu, który ma w swoim otoczeniu małe dzieci, ciekawe świata i życia. Z pewnością ta książka, Wydawnictwa Greg, pomoże mu wprowadzić dziecko w pewne zwyczaje, zrozumieć zachowania i mechanizmy w świecie dzieci i dorosłych.