Matura 2023. Matematyka - GREG

Czas wakacji nieubłaganie już minął. Rozpoczął się nowy rok szkolny, na który niektórzy czekali z utęsknieniem, inni niestety z pewną niepewnością, poczuciem strachu. Często ten dyskomfort nie wynikał z braki chęci do nauki, lecz ze świadomości, że jest się już „na ostatniej prostej”, że wielkimi krokami zbliża się ten jeden z najważniejszych egzaminów w życiu – matura. Tak zwany egzamin dojrzałości, od którego będzie zależała cała nasza przyszła edukacja. Cały materiał, który poznaliśmy w szkole średniej, to jest liceum, bądź technikum musimy sobie powtórzyć i w miarę naszych możliwości opanować, ponieważ nigdy do końca nie jest wiadomo, jaki zakres wiedzy będzie nam potrzebny na egzaminie. Jednak doskonale zdaję sobie sprawę, że naprawdę ciężko jest tak po prostu usiąść i zacząć sobie kompletować materiały, systematyzować pewne działy i studiować je. Uczeń jest w bardzo dobrej sytuacji, gdy ma możliwość skorzystania z przygotowanych opracowań, zbiorów. Jednak i w tym przypadku należy być ostrożnym, ponieważ na rynku księgarskim jest wiele opracowań z różnych przedmiotów, ale żeby były one dobrze przygotowane, to już jest inna sprawa. Bardzo dobrym repetytorium z najbardziej aktualnymi potrzebnymi wiadomościami z zakresu „królowej nauk” jest pozycja „Matura 2023. Matematyka. Poziom podstawowy”, której autorkami są panie Julia Wódka i Dorota Kupis-Skrzek, pod redakcją pani Agnieszki Antosiewicz, wydanej nakładem Wydawnictwa GREG.

Sięgając po ten zbiór wiadomości, zadań mamy gwarancję, że trzymamy w ręku naprawdę porządną pozycję, że autorki wykonały mnóstwo ciężkiej pracy po to, aby pomóc naszym maturzystom. Dedykowana jest ona w szczególności dla osób, które będą zdawały egzamin maturalny w roku szkolnym 2023 lub 2024, ponieważ po ostatnich przejściach – nie tylko edukacyjnych – jak zdalne nauczanie, zadania egzaminacyjne będą po prostu innego typu i nie z każdego zakresu materiału. Tak, że po pierwsze – aktualne wymagania komisji, po drugie – porządnie przygotowany materiał, po trzecie bardzo dobra strona techniczna repetytorium. To wszystko składa się na jedną całość – każdy maturzysta powinien mieć je u siebie w domu. Ale od razu też i moja sugestia – nie tylko uczniowie, powinni się zaopatrzyć w „Matura 2023. Matematyka. Poziom podstawowy”, ale także i nauczyciele. Książka podzielona została na dwanaście rozdziałów. Każdy rozdział zawiera kolejne podrozdziały. W każdym z nich znajdziemy krótkie wprowadzenie oraz zadania. Każde zadanie jest rozwiązane. Do zadań są odpowiednie komentarze, podpowiedzi, sugestie co warto by jeszcze powtórzyć, na co zwrócić dodatkowo uwagę. Bardzo ważną zaletą repetytorium przygotowanego przez wydawnictwo GREG jest to, że zadania są rozwiązywane w prosty sposób i każdy kto wykaże choć trochę inicjatywy, naprawdę jest w stanie opanować dany materiał. Opanowanie materiału, z kolei wzbudzi  i wzmocni w uczniu poczucie wiedzy, własnej wartości, a co za tym idzie poczuje się pewniej na egzaminie, a o to nam wszystkim między innymi chodzi. W każdym rozdziale wiadomości i zadania zostały przedstawione w bardzo przejrzysty i czytelny sposób. Nie znajdziemy tutaj zbędnych ozdobników, niepotrzebnych tabelek, wykresów, „kolorowanek”. Autorki zadbały o schludność i prostotę treści – taka jaka powinna być „królowa nauk”. Jednym z zabiegów, którym się posłużono, to wykorzystanie dwóch kolorów. Pierwszy – szary – to zadania z pokazowej matury, natomiast fioletowy, to zadania przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

W  „Matura 2023. Matematyka. Poziom podstawowy”  znajdziemy jeszcze bardzo przydatne informacje – zatytułowane – Warto powtórzyć, to najważniejsze wiadomości z danego działu, zawarte na początku każdego z rozdziałów. Na końcu repetytorium umieszczony został także próbny arkusz maturalny, który pozwoli maturzystom sprawdzić poziom swojej wiedzy. 

„Matura 2023. Matematyka. Poziom podstawowy” Wydawnictwa GREG, to blisko trzysta stron porządnie przygotowanej i zebranej wiedzy  z tak trudnej dziedziny wiedzy, jaką jest przecież matematyka, za to przestawionej w prosty i przystępny sposób – można by powiedzieć, że dla każdego. Jeżeli szukamy dobrej pomocy dla naszego dziecka, kogoś bliskiego w rodzinie, bądź dla naszych uczniów w szkole, to z całą pewnością i przekonaniem polecam tą pozycję. 

Wydawnictwo GREG