Język polski. Karty pracy w szkole i w domu. Klasa 5 - GREG

Piąta klasa. Za uczniami już połowa edukacji w szkole podstawowej. Kolokwialnie mówiąc – skończyły się przelewki i jeżeli ktoś tego nie zrobił wcześniej, to już najwyższy czas aby za swoją naukę wziąć się na poważnie. Niestety nie dla wszystkich jest oczywistą sprawą, że łatwiej i w perspektywie czasu – lepiej dla ucznia jest przyswajanie wiedzy w sposób regularny i systematyczny. Wszelkie odkładanie nauki na tak zwane – na później prawie zawsze kończy się źle. W konsekwencji, uczeń poświęca bardzo dużo energii i siły w krótkim czasie, aby przyswoić wiedzę, na przykład z pierwszego, kończącego się semestru. Naszą rolą – rodziców, wychowawców, nauczycieli jest to, aby dzieci takiej systematyczności nauczyć. Inną sprawą jest fakt, iż wielu z rodziców ma również trudności z konsekwencją  i wytrwałością. W tym momencie możemy zrobić burzę mózgów – jak wykształcić w dzieciach cechy i funkcje przez nas pożądane? Ilu nauczycieli, ilu rodziców, tyle z pewnością będzie sposobów. I ja też przedstawię własny. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko, uczeń, potrafił i chciał (mniej lub bardziej chętnie) uczyć się zarówno w domu jak i w szkole, to już od najmłodszych lat musimy z takim dzieckiem pracować. Co mam na myśli? Mianowicie, systematyczna praca, codzienna. Nawet jeżeli nasz mały uczeń nie ma zadania domowego, to z naszej strony – zapewnijmy mu tą rozrywkę i przygotujmy mu choć kilka równań, małe dyktando. Ważne, aby taka praca odbywała się codziennie. Moją pomocą były często gotowe karty pracy, które tylko wyrywałam, lub kserowałam i już były gotowe do użycia. Gdzie takie karty można znaleźć? Z pewnością w sieci jest duża ilość takich kart, jednak ja skorzystałam z bardzo dobrze opracowanych kart pracy. Ze źródła pewnego i rzetelnego. Mam na myśli Wydawnictwo GREG, które w swojej ofercie proponuje nam coś bardzo dobrego – „Język polski. Karty pracy w szkole i w domu. Klasa 5”. 

Jest to opracowanie pod redakcją pani Agnieszki Antosiewicz, więc możemy być spokojni o poziom przygotowania pozycji. Na okładce „Język polski. Karty pracy w szkole i w domu. Klasa 5” jest informacja – kartka dziennie gwarantuje sukces. I to jest właśnie to, o czym pisałam chwilkę wcześniej. Codzienna, systematyczna praca, może nie od razu, ale na pewno z czasem przyniesie zamierzony cel. 

Pozycja ta zawiera 83 karty pracy, które możemy sobie ot tak wyrwać i dać dziecku, lub skserować w czerni i bieli, lub w kolorze i dać na przykład uczniom na lekcji. Wszystkie zadania z języka polskiego oparte są o podstawę programową – nic nie jest pominięte. 


W pierwszej części kart pracy znajdziemy zadania obejmujące zakres gramatyki. Uczeń dowie się, lub sobie przypomni co to jest część mowy, zdania, zdań pojedynczych, lub tych troszkę trudniejszych – złożonych, akcent wyrazowy, tryby czasownika, liczebniki, rodzaje wypowiedzeń i wiele innych rzeczy. 

W drugiej części kart znajdziemy informacje, które zostały poświęcone lekturom i wierszom omawianym w klasie piątej, czyli między innymi „W pustyni i w puszczy”, „Chłopcy z placu broni”, legendy polskie. Z zakresu każdej lektury, która znajduje się w podstawie programowej zostały na kartach przygotowane ćwiczenia. 


Mogłoby się wydawać, że nie ma nic bardziej nudnego niż rozwiązywanie w domu kart pracy z języka polskiego. Nic bardziej mylnego, to na pewno nie przejdzie w pozycji Wydawnictwa Greg. Każda karta z „Język polski. Karty pracy w szkole i w domu. Klasa 5” jest przemyślana,  bardzo dobrze przygotowana, a zadania zróżnicowane. Jednego dnia dziecko rozwiązuje rebus i uzupełnia zdania, dopisuje na przykład do podanych form osobowych bezokoliczniki, aby następnego dnia rozwiązać krzyżówkę i koloruje pieska. Na każdej karcie znajdziemy kolorowe akcenty, które w pewien sposób rozweselają pozornie nudną naukę. Przyswajanie wiedzy nie musi być dla dziecka karą. Możemy dziecku zaproponować przygodę z nauką. Jedna karta pracy dziennie, niezbyt dużo materiału, ciekawa szata graficzna, to wszystko spowoduje, że nasze dziecko, nasz uczeń „wciągnie się” w taki rodzaj pracy, nauczy go to systematyczności i samodyscypliny. 

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy rodzic zna i pamięta treść lektur sprzed lat, czy też na wyrywki chwali się wiedzą gramatyczną. Więc jak możemy sprawdzić pracę naszego dziecka? I o tym pomyślano. Wydawnictwo GREG w „Język polski. Karty pracy w szkole i w domu. Klasa 5” udostępniło nam odpowiedzi do wszystkich zadań zarówno na stronie internetowej Wydawnictwa, jak i poprzez kod QR umieszczony na okładce, który w każdej chwili możemy zeskanować. 

Jeżeli chcemy pomóc naszemu dziecku w nauce, powtórce materiału, przygotowaniu do sprawdzianu, egzaminu, to z powodzeniem dajmy mu „Język polski. Karty pracy w szkole i w domu. Klasa 5”, wydanej pod redakcją pani Agnieszki Antosiewicz. Zestaw kart przygotowany bardzo dobrze, rzetelnie, w interesujący sposób. Na pewno spodoba się naszym pociechom, a to przełoży się na ich zaangażowanie w naukę. Polecam! 

Wydawnictwo GREG
Współpraca z Wydawnictwem Greg